PKK rehinelere karşılık ne istiyor?

PKK rehinelere karşılık ne istiyor?.11613
  • Giriş : 10.07.2008 / 20:09:00
  • Güncelleme : 10.07.2008 / 20:09:55

Reuters ve AP haber ajansları Ağrı dağında PKK tarafından kaçırılan 3 Alman ile ilgili geçtikleri haberde, PKK’nın Alman rehinleri hemen bırakmayacağını duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Reuters ve AP haber ajansları'nın haberlerine göre PKK; Almanya’da kendisine karşı uygulanan yasakların kalkmasını şart koşuyor.

Reuters ve AP tarafından duyurulan haberde, PKK’nın Alman rehineleri hemen serbest bırakmayacağı belirtildi. Ajansların PKK’ya yakın Fırat haber ajansına dayandırdıkları haberlerinde, terör örgütünün ‘Almanya, örgüte karşı olan politikalarına son vermedikçe, rehineler serbest bırakılmayacak’ dediği bildirildi. AP’nin geçtiği haberde ise rehin alınan Almanların durumunun iyi olduğu bilgisi yer aldı.

AP, 3 Alman’ın, ‘Almanya PKK yasağını kaldırmadıkça serbest burakılmayacağını’ duyurdu. Haberde terör örgütünün ayrıca, “Tükiye’nin PKK’ya karşı operasyonlarını durdurma” şartı koştuğu da bildirildi.

Die Welt gazetesinin haberine göre ise, Federal Dışişleri Bakanlığı, bir kriz masası kurarak, rehinelerin kurtarılması için PKK ile ilişkiye girdi. Alman yetkililere göre, olay Roj TV’nin Almanya’daki faaliyetlerinin yasaklanması ile ilgili olabilir. Alman Dışişleri Bakanlığı’nda oluşturulan kriz masası, rehinelerin bir an önce serbest bırakılması için girişimde bulunurken, Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, “Son durum hakkında bir şey söyleyemeyecegim, anlayışla karşılayın” şeklinde konuştu. Alman yetkililer, eylemi, PKK’nın yayın organı Roj TV’nin geçen ay Almanya’da yasaklanmasına bağlıyor. Die Welt gazetesi, Almanya’nın PKK ile ilişkiye girdiğini yazarken, bakanlık henüz bu haberi doğrulamadı.

Kriz masası çalışanlarının Türkiye’deki yetkililerle ilişkide olduğunu söyleyen Steinmeier, kaçırma eyleminin nedenlerini araştırdıkları ve eylemin barışçıl sona ermesi için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti.

Alman Dışişleri Bakanlığı, Türkiye‘ye gidecek Alman vatandaşlarını olası saldırılar ya da kaçırma eylemleri nedeniyle uyardı. Bakanlığın internet sayfasında tehlikeli şehriler listesinde Hakkari, Şırnak, Mardin, Siirt, Van, Ağrı ve Iğdır yer alıyor.

KAÇIRILAN DAĞCILAR BAVYERALI ÇIKTI

Öte yandan, PKK tarafından kaçırılan üç Alman’ın Bavyeralı olduğu belirlendi ve Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanlığı da rehinelerin serbest bırakılması için girişimde bulundu. Eyalet İçişleri Bakanı Joachim Hermann, Münih kentinde dün düzenlediği basın toplantısında, 33, 47 ve 65 yaşlarındaki 3 Alman’ın Bavyera eyaletindeki Niederbayern ve Oberbayern bölgelerinde ikamet ettiklerini açıkladı. Herrmann, kaçırılan dağcıların ailelerine de bilgi verildiğini kaydederek, bu olayı şiddetle kınadığını ve Bavyera eyalet yönetiminin hükümetin kriz masasıyla birlikte işbirliği yaparak kaçırılanların bir an önce sağlıklı bir şekilde serbest kalmaları için her türlü çabayi harcayacaklarını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*