PKK saldırılarını artırdı. Peki neden?

PKK saldırılarını artırdı. Peki neden?.15377
  • Giriş : 18.10.2008 / 04:00:00
  • Güncelleme : 17.10.2008 / 23:58:22

PKK saldırılarını normalden fazla artırdı. Bunun iki önemli nedeni var. Biri Diyarbakır...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) Başkanı ve strateji uzmanı Sedat Laçiner PKK'nın son dönemde artan eylemlerini değerlendirdi.

"Saldırılar her yıl eylül ekim aylarından artar. Ancak bu sene geçen seneye göre biraz daha fazla saldırı yapıldı" diyen Laçiner bunun nedenini şöyle açıkladı:

MAKSİMUM EYLEM KARARI ALDILAR

"Saldırıların artmasının nedeni terör örgütünün en son kongresinde aldıkları karar. Maksimum eylem kararı aldılar. 'Eylemsiz gün geçmeyecek. Bir çöp bidonu da bulsanız, bir kişiyi de görseniz öldüreceksiniz' denildi teröristlere. Sadece askere değil, sivillere de eylem yapılacak. Kışa kadar yapabilecekleri kadar eylem yapacaklar"

DİYARBAKIR'I VERMEK İSTEMİYOR

Kanal D'ye konuşan Laçiner'e göre PKK'nın böylesine saldırmasının iki nedeni var. İlki TSK'nın geçen kış yaptığı operasyondan büyük zarar görmesi. "Örgüt bir kırılma noktasına geldi. Son nefesindeki insan gibi, elinden ne geliyorsa yapacak" diyor.

İkinci sebep ise yerel seçimler... Diyarbakır'ı kaybetmek istemiyor DTP. Teröristbaşı 'Diyarbakır'ı kaybederseniz hiçbir şey yapamazsınız' diyor... Bu yüzden de gündem değiştiriyor.

TSK HANTAL KALIYOR

Laçiner TSK'nın PKK karşısında hantal kaldığını ve taktiğini değiştirmesi gerektiğini söylüyor. 'Terör örgütü karşısında hantal kalıyoruz. Esnek ve vuruş timlerinin anlayışını değiştirmek gerekli. Özel timlerini gitmesi de bir şeyi değiştirmez. Çünkü onlar da orada jandarmanın emrine girecek"

INTERNETHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*