PKK sempatizanı öğrenciye kitap okuma cezası

PKK sempatizanı öğrenciye kitap okuma cezası.9759
  • Giriş : 13.05.2008 / 13:30:00

Şanlıurfa'da 4 Nisan'da Abdullah Öcalan'ın doğumgünü bahanesiyle düzenlenen yürüyüşe katıldığı belirlenen 15 yaşındaki ilköğretim öğrencisi F.B.'ye mahkeme heyeti ''kitap okuma'' cezası verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güvenlik güçlerine taş ve molotoflar ile saldırılan yürüyüşe katılarak yasadışı slogan attığı ve Öcalan posteri taşıdığı belirlenen 6 kişiyle birlikte gözaltına alınan F.B., 18 yaşından küçük olduğu için adli kontrol cezasına çarptırıldı.

Suruç Sulh Ceza Mahkemesi heyeti, F.B.'ye, haftada 2 gün Suruç Halk Kütüphanesi'nde 2 saat kitap okuma ve dava süresince birlikte yargılandığı 6 kişiyle görüşmeme cezası verdi.

Olayın gelişimi

Türkiye'nin değişik yerlerinden gelerek, Abdullah Öcalan'ın doğumgününü kutlamak isteyenler 3 Nisan'da Ömerli köyüne 20 kilometre mesafede durdurulup geçişlerine izin verilmeyince olaylar çıkmıştı.

Yaşananların ardından güvenlik güçleri 2 gün boyunca düzenlenen etkinlikte terör örgütü ve elebaşı lehine slogan atıp, poster ve sözde örgüt bayrağını simgelediği belirtilen bez parçalarını taşıyıp, güvenlik güçlerine saldıran kişileri kamera kayıtlarından tek tek belirledi.

Görüntüleri inceleyen jandarma, 3 Nisan'da "11 Nisan" beldesinde toplanan kalabalık içerisinde PKK terör örgütü ve Öcalan lehine slogan atıp, etrafındakileri yönlendirmeye çalıştığı iddiası ile aralarında F.B.'nin de bulunduğu 6 kişiyi 18 Nisan'da gözaltına aldı.

Adliyeye sevkedilen ve savcılık tarafından alınan ifadelerinin ardından Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevkedilen zanlılardan F.B., suçlamaları reddederek, "Ben etkinliklere katılmadım ve herhangi bir yasadışı poster ve pankart taşımadım" dedi.

Bunun üzerine mahkeme heyeti tarafından suç dosyasında bulunan fotoğrafları çıkarılan F.B., bu kez benzer kıyafetlerin çok olduğunu öne sürerek suçsuz olduğunu kanıtlamaya çalıştı.

Mahkeme heyetinin karşısına da üzerinde olay günü giydiği pantolon ve ayakkabı ile geldiğinin belirtilmesi üzerine, F.B., "Ben etkinliğe yalnız gittim ama ne slogan attım, ne de birilerini yönlendirdim" diye konuştu.

Diğer zanlıları da dinleyen ve suç dosyasındaki fotoğraflar ile teşhis eden mahkeme heyeti, bu kişilerden Bozan Öz ve Serkan Bali'nin tutuklanmasını, Hamit Bali, Mehmet Şakir, Salih Caymaz ve Abdullah Kıvık'a ise adli kontrol cezası verilmesini kararlaştırdı.

Mahkeme heyeti zanlılar arasında bulunan 15 yaşındaki ilköğretim öğrencisi F.B.'nin ise CMK'nın 109/3 maddesi hükümleri gereği adli kontrol altında tutulmasını kararlaştırdı. Mahkeme, yargılama süresince ilçe dışına çıkması yasaklanan F.B.'nin, her gün mesai saatleri içerisinde İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne giderek imza atmasını buna ek olarak haftada 2 gün 2 saat Suruç Halk Kütüphanesi'nde kitap okuması ve birlikte yargılandığı kişilerle görüşmemesini karara bağladı.

İlginç karar sonrası mahkeme heyeti kontrol altında tutulacak olan F.B. hakkındaki tedbirlerin sonuçsuz kalması veya bu kanaatin oluşması durumunda tutuklanacağını da kaydetti.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious