PKK sığınaklarının merkezi "Matkap" ile dağıtıldı

PKK sığınaklarının merkezi
  • Giriş : 18.12.2007 / 11:58:00

Bu bombalar, hassas hedefleme ile sığınakların içine kadar ulaşıp, sığınak içlerini de imha özelliği taşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Hava Kuvvetlerine bağlı F-16 savaş uçaklarının Kuzey Irak’daki PKK kamplarına yönelik hava operasyonunda yerin 10 metre altına kadar etkili olan ‘’Matkap’’ bombalarının kullanılarak sığınakların da imha edildiği bildirildi. Bu bombalar, hassas hedefleme ile sığınakların içine kadar ulaşıp, sığınak içlerini de imha özelliği taşıyor.

F-16’lardan atılan Matkap bombaları sığınak delici özellik taşıyor. 1996’da ilk olarak ABD envanterine giren bu bombalar özellikle yeraltındaki hedefleri yok etmek için tasarlandı. 500 kilogram ağırlığında, 3.6 metre uzunluğunda, 33 santim çapındaki bu bombalar radardan kaçabiliyor. Bu bombalar, B-2A ve B1-A uçaklarının yanı sıra F-16 bombardıman uçaklarıyla da fırlatılabiliyor. Operasyonda 60kilometre menzilli AGM-65 Maverıck bombalar da kullanıldı. AGM-65 özellikle zırhlı araçları, kara ulaşım araçlarını ve yakıt kaynaklarını yok ediyor.

Bu bomba atıldıktan sonra hedefi kendisi takip ediyor ve pilota aynı anda yeni bir hedefe saldırı imkanı veriyor. F-16 savaş uçaklarında kullanılan, MK-20, MK-82 , MK-84 ve MK-86 tipi bombalar ise tank ve diğer zırhlı araç imhası, düşman üslerindeki pistlerin tahribi için üretildi. CBU-87 adlı ‘’Demet Bomba’’ içinde ise 800 adet bombacık bulunuyor. Bu bombacıklar, hedefi ne olursa olsun vuruyor.

KASKTAKİ SİSTEM

F-16 pilotları gece görüş sistemi Lancır’ın yanı sıra kaska yerleştirilecek özel sistemle baktığı yeri vurabiliyor. JHMCS Müşterek Kaska Monteli Nişangah Sistemi ile özel kaskın camına uçağın hızı, yönü gibi bilgilerin yanı sıra hedefleme sistemini takip ettiği tüm veriler yansıtılıyor.

Böylece pilot göz odaklamasıyla, uçağına manevra yaptırmadan gördüğü hedefe kilitleniyor. Yeni nesil AIM-9X füzesiyle pilot tüm hedefleri kaçırmadan vurabiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious