PKK simgesine müsamaha isteyen rektörün suçu neydi?

PKK simgesine müsamaha isteyen rektörün suçu neydi?.10566
  • Giriş : 04.03.2008 / 01:12:00
  • Güncelleme : 04.03.2008 / 01:14:07

ÜAK Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın hakkında yeni iddialar ve belgeler ortaya çıkıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Üniversitelerarası Kurul'un (ÜAK) Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın hakkında yeni iddialar ve belgeler ortaya çıkıyor.
Yaklaşık bir ay önce bir televizyon programında, 'üniversitelerde terör örgütünün siyasi simgelerinin kullanılması'na müsamahayla yaklaşılması gerektiği yönünde açıklama yaptığı da belirlenen Akaydın'ın ayrıca, ihale usulsüzlüğünden yargılandığı ve “Rahşan Affı” ile cezadan kurtulduğu da iddia ediliyor. 1993-1998 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcılığı yapan Akaydın, aynı zamanda Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi’nin ihale komisyonuna başkanlık ediyordu.

Daire Başkanı Cemal Öcal’ın ihalelerinin hepsini kardeşinin şirketine verdiğinin anlaşılması üzerine, Akaydın’ın da aralarında bulunduğu rektör yardımcıları hakkında 2 bin 886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 6’ncı maddesine aykırı ihaleler yapmak’ dolayısıyla soruşturma açıldı ancak yargılanması engellendi. Akaydın hakkındaki dosya yasada öngörülen 5 yıllık süre dolduğu için 2007 yılında sicilinden silinmiş oldu.

TERÖR SEMBOLLERİNE HOŞGÖRÜ

Yaklaşık bir ay önce Kanaltürk'teki 'Ceviz Kabuğu' programına katılan Akaydın, başörtüsünün siyasi bir simge olduğunu savunarak üniversitede yer alamayacağını iddia etmişti. Akaydın'ın, sunucu Hulki Cevizoğlu'nun "Gittiğiniz üniversitelerden bir tanesinde PKK sembolü asılıydı.

Öğrenci kılığındaki bazı kişilerin de bunu sergilediği yönündeki bilgiler basında da haber olmuştu" sözlerine "Bazı şeyleri görmezden gelmek, hoşgörülü davranmak, sıkıntı yaratmadığı takdirde tahammül etmek zorundasınız. Yani, sarı, kırmızı, yeşil renkler kışkırtmak için kullanılıyordur; ama biraz tahammül edebilirsiniz buna" demişti.

Cevizoğlu, "Sözleriniz çok tartışılacak" dediğinde ise, rektör bir süre sonra ne söylediğinin farkına varıp durumu toparlamaya çalışmıştı: "Galatasaray yeşil sahada sarı-kırmızı renklerle görünüyor diye Galatasaray'a tepki mi göstermem lazım?" Stüdyodaki anayasa yorumcusu Sabih Kanadoğlu, rektörün sözlerini düzeltme ihtiyacı duyarak devreye giriyor.

REKTÖRÜN PKK HAKKINDAKİ ŞOK SÖZLERİ

Kanunda belirtilen görevleri dışında bir gündemle bir araya gelerek YÖK Başkanı'nı istifaya çağıran Üniversitelerarası Kurul'un (ÜAK) Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın'ın yaklaşık bir ay önce bir televizyon programında, üniversitelerde terör örgütünün siyasi simgelerinin kullanılmasına müsamahayla yaklaşılması gerektiği yönünde açıklama yaptığı ortaya çıktı. Akaydın, bir ay önce Kanaltürk'teki Ceviz Kabuğu programına katıldı.

Başörtüsünün siyasi simge olduğunu savunarak üniversitede yer alamayacağını iddia eden Akaydın'ın, sunucu Hulki Cevizoğlu'nun "Gittiğiniz üniversitelerden birtanesinde PKK sembolü asılıydı. Öğrenci kılığındaki bazı kişilerin de bunu sergilediği yönündeki bilgiler basında da haber olmuştu." sözlerine cevabı ilginçti: "Bazı şeyleri görmezden gelmek, hoşgörülü davranmak, sıkıntı yaratmadığı takdirde tahammül etmek zorundasınız. Yani, sarı, kırmızı, yeşil renkler kışkırtmak için kullanılıyordur; ama biraz tahammül edebilirsiniz buna." Akaydın'ın sözleri salondaki konukları da şaşırtıyor.

Cevizoğlu, "Sözleriniz çok tartışılacak." derken, rektör bir süre sonra ne söylediğinin farkına varıp durumu toparlamaya çalışıyor: "Galatasaray yeşil sahada sarı-kırmızı renklerle görünüyor diye Galatasaray'a tepki mi göstermem lazım?" Stüdyodaki anayasa yorumcusu Sabih Kanadoğlu, rektörün sözlerini düzeltme ihtiyacı duyarak devreye giriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious