"PKK siyasal bir harekettir"

  • Giriş : 28.01.2008 / 19:50:00

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Siirt DTP Milletvekili Osman Özçelik PKK'nın terörist değil, siyasal bir hareket olduğunu iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Milletvekili Osman Özçelik, DTP Ağrı İl Başkanlığı'nın Ağrı Belediyesi'ne ait düğün salonunda yapılan 1. Olağanüstü Kongresi'ne bir konuşma yatı. PKK'nın terörist olmadığını iddia eden Özçelik "Teröristlerin hiyerarşisi, alt üst ilişkisi, programı, tüzüğü ve bir üniforması yoktur. Yani herhangi bir vatandaş gibidirler. Terörizmde bu kişileri belirleyen herhangi bir sembol yoktur. Yine terörizmde rütbe yoktur alt üst ilişkisi yoktur dağınık ve karmaşıktır. Kural kaide yoktur. Terörizmde evrensel hukuk kurallarına uymak gibi bir kaygı yoktur. Cenevre Konvansiyonu diye bilinen savaş kurallarını belirleyen kurallara bağlılık, ona itaat etmek yoktur. Peki Türkiye de PKK'nın durumu bu mudur ? Hayır öyle değildir. Tüzüğü vardır, programı vardır, hiyerarşisi vardır, üniforması vardır. Savaş kurallarına, Cenevre Konvonsiyonu'na uyacağını söylemiştir. Peki nedir ? Bir siyasal harekettir. Ama bizden farklı olarak bu siyasal mücadeleyi silahla sürdürme kararı almıştır" dedi.

Konuşmasında, Kuzey Irak'a yapılan operasyonların şiddeti körüklediğini belirten Özçelik "İnsan öldürmekle bitiremezsiniz. 30 bin 40 bin insan öldü, bitti mi? Bitmedi. Bombalıyorsunuz bitti mi? Bitirmeyecekler de. Çözüm bu değil. Gelin aklınızı başınıza alın. Ağrı Dağı'nda, Cudi Dağında ölen Kürt genci de, Yozgat'tan, Kastamonu'ndan gelen Türk genci de ölmesin. Onun anasının acısı ne ise diğerinin anasının acısı da odur. Birinin anasının acısını göreceksiniz diğerini de leş kargalarına bırakacaksınız ve ailesinin size itaat etmesini isteyeceksiniz. Olmaz böyle. Her şeye insanca yaklaşmak lazım bunu yapmıyorsanız şiddeti körüklüyorsunuz demektir" dedi.

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtsız bırakan Milletvekili Özçelik uçağının kalkacağını ifade ederek salondan ayrıldı.

Olağan kongrenin tek adayı olan DTP Ağrı İl Başkanı Murat Öztürk Kürt ise konuşmasında, sorununun dışarıda değil içeride biteceğini belirterek "Kürt sorunu Amerika'da Bush'la konuşuluyorsa, Sayın Başbakan Tayyip Erdoğan gidip Avrupa da konuşuyorsa, tartışıyorsa, çözüm kararı üzerinde söz hakkına sahip oluyorsa, bu sorunun çözümü aslında Avrupa'larda Amerika'larda tartışmanın bir anlamı yoktur. Bu sorun buradadır bu sorun buradaki insanlarla çözüme kavuşturulacaktır" dedi. Olağan kongrede kullanılan 202 geçerli oyun tamamını alan İl Başkanı Murat Öztürk yeniden DTP Ağrı İl Başkanı olarak seçildi.

İHA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious