PKK tellere dadandı

  • Giriş : 03.08.2006 / 00:00:00

PKK, Diyarbakır'da 2 bin metre telefon teli çaldı, güvenlik güçleri alarma geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Maddi olarak çok az değeri olmasına rağmen tellerin terör örgütü PKK ya da sempatizanları tarafından bombalama olaylarında kullanılmak üzere çalındığını düşünen güvenlik güçleri, çevrede arama-tarama faaliyeti başlattı.

Bir köy muhtarının jandarmaya haber vermesi üzerine yapılan çalışmada, 62 direk arasında yaklaşık 2 bin metre telin olmadığı anlaşıldı. 2 köy halkıyla görüşen jandarma, telefon görüşmelerinden yola çıkarak tellerin sabaha karşı çalındığını tespit etti.

Terör örgütü, son aylarda eylemlerini uzaktan kumanda patlayıcılarla gerçekleştiriyor. 2 bin metre uzunluğundaki tellerin hem hafif hem de sağlam olması nedeniyle terör örgütü PKK'nın daha büyük bombalama olaylarında kullanmak için çaldığı üzerinde duruluyor.

Güneydoğu'da son üç ayda Mardin, Siirt ve Diyarbakır'da telefon telleri çalındı. Mardin kırsalında çalınan telefon telleri örgüte ulaştırılmadan yakalanmıştı.

Telefon telleri el yapımı bombaların yapımında kullanılıyor. İran ve Türkiye'nin mart ayından beri başlattığı operasyonlarla köşeye sıkışan teröristler, eskisi gibi Kandil Dağı'na gidip gelemiyor. Teröristlerin Türkiye'ye sızdıkları sırada beraberinde getirdikleri patlayıcı maddelerle bomba yapmak için telefon tellerini çalma yoluna gittikleri belirtiliyor.

Jandarmanın yaptığı soruşturmada şu ana kadar H.Ö isimli bir kişi şüphe üzerine gözaltına alındı. Ergani kırsalında geniş arama tarama faaliyetleri devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious