PKK terör örgütüdür ve yasa dışıdır

PKK terör örgütüdür ve yasa dışıdır.15872
  • Giriş : 07.08.2007 / 09:46:00

Irak, PKK'yı terör örgütü olarak gördüklerini ve faaliyetlerini yasakladıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin yarın Ankara'ya düzenleyeceği ziyaret öncesi Debbağ, hükümet olarak Türkiye ile Irak arasındaki ilişkileri stratejik düzeye çıkarmak istediklerini söyledi.

Maliki'nin ziyaretinin bu düzeyde ilişkilerin önünü açmasını beklediğini belirten Debbağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Maliki'nin yarın yapacakları ortak açıklamada, iki ülke ilişkilerini geliştirmeye yönelik vizyonlarını ortaya koyacaklarını ifade etti. Debbağ, Türkiye'nin bölgede büyük bir rol oynadığını belirterek, Irak'ın yeniden yapılanmasında da önemli bir ortak olduğunu kaydetti.

Terör örgütü PKK'nın Türk halkına yaşattığı acıları anladıklarını, kendilerinin de aynı hisleri paylaştıklarını anlatan Debbağ, "Irak hükümetinin, PKK'nın Türkiye'ye yönelik tehdit ve şiddet eylemlerini sona erdirecek tüm adımları görüşmeye, sorunun kökten sona erdirilmesi için ellerinden geleni yapmaya ve Türkiye ile bu konuda işbirliğine hazır olduklarını" bildirdi.

Debbağ, PKK'yı terörist örgüt olarak gördüklerini, yasa dışı kabul ettiklerini ve faaliyetlerine izin vermediklerini ifade ederek, "Böyle bir silahlı grubun Irak'ta faaliyet göstermesine izin veremeyiz" dedi.

Bununla birlikte, "bu 15 yıllık sorunun tümüyle giderilebilmesi için iki ülkenin zamana ihtiyacı olduğunu" öne süren Debbağ, terörle mücadelede işbirliğini öngören mutabakat zaptı taslağı üzerinde çalıştıklarını, Maliki'nin ziyaretine yetişmesi halinde zaptın yarın imzalanacağını belirtti. Debbağ, zaptın, iki ülkenin birbirlerine yönelik teröristlere barınak sağlamaması, teröristlerin mali ve lojistik kaynaklarının kurutulması gibi önlemleri içerdiğini aktardı.

Türkiye'nin tek taraflı sınır ötesi operasyon yapmasının ilişkiler açısından iyi sonuçlar doğurmayacağını ifade eden Debbağ, "Türkiye'yi, Irak'ın egemenliğini tehdit edici tek taraflı eylemde bulunmamaya çağırdıklarını" ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious