PKK terör örgütünde firar krizi!

PKK terör örgütünde firar krizi!.10334
  • Giriş : 09.07.2008 / 08:53:00

Örgütten firar eden PKK'lılar eli kanlı terör örgütünü karıştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Terör örgütünün Şırnak, Siirt, Bingöl ve Bitlis bölge sorumlusu Dr. Ali kod adlı Yusuf Turhallı başarısızlığının ardından gözetim altına alınınca 20 adamıyla örgütten kaçarak KDP'ye sığındı. Firarlar üzerine PKK, Barzani'ye tehdit mektubu gönderdi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hava ve kara harekatıyla ağır kayıplar veren terör örgütünde şimdi de toplu firarların yaşandığı bildirildi. Terör örgütünün sözde bölge sorumlularından “Dr. Ali' kod adlı Yusuf Turhallı başarısızlığının ardından gözetim altına alınınca 20 adamıyla örgütten kaçarak KDP'ye sığındı. Yaşananların ardından, KDP'nin, Yusuf Turhallı ve arkadaşlarına sahip çıktığı ve PKK'lı tetikçilerin yakalanması amacıyla bölgede güvenlik kontrollerini artırdığı kaydedildi. Bunun üzerine, Murat Karayılan tarafından Mesut Barzani'ye, “KDP, PKK'nın içişlerine karışmaktan vazgeçsin ve kaçan örgüt kadrolarını bir an önce iade etsin. Aksi halde bölgede yaşanacaklardan PKK sorumlu olmayacak' diye tehdit mektubu gönderdiği bildirildi.

ERTAŞ'IN YERİNE GETİRİLDİ

Örgütün elebaşı Karayılan tarafından “Şırnak, Siirt, Bingöl ve Bitlis' sorumluluğuna getirilen “Kurtay Faraşin' kod adlı Abdülkerim Ertaş, geçtiğimiz aylarda Karayılan ile liderlik kavgasına giren Suriyeli “Dr. Bahoz Erdal' kod adlı Fehman Hüseyin'in “etkisiz kaldığı ve daha aktif olması' yolunda verdiği talimatlar doğrultusunda askerle girdiği silahlı çatışmanın ardından ölü ele geçirilmişti. Ertaş'ın ölü ele geçirilmesinin ardından Suriyeli Fehman Hüseyin'in yakın adamı “Dr. Ali' kod adlı Yusuf Turhallı getirildi.

BAYIK SORGULADI

Güvenlik güçlerince bölgede gerçekleştirilen etkili operasyonlar karşısında başarısız olan ve örgütün bölgede büyük kayıplar vermesine neden olan “Dr. Ali' kod adlı Yusuf Turhallı, Murat Karayılan'ın talimatıyla Kandil'e çağrıldı. Terör örgütünün sözde bölge sorumlusu Turhallı, örgüt elebaşılarından “Cuma' kod adlı Cemil Bayık tarafından sorgulandı. Örgüt tarafından “infaz' edilme endişesi taşıyan Turhallı, kamptan firar ederek eski görev bölgesine döndü. Burada örgüt arkadaşlarıyla görüşen Turhallı 20 silahlı adamıyla KDP bölgesine kaçtı.

PEŞLERİNDEN TETİKÇİ GÖNDERDİ

“Dr. Ali' kod adlı teröristin 20 adamıyla KDP'ye sığınması terör örgütü yönetiminde “şok etkisi' yarattığı, bu durumun diğer örgüt sorumluları ve kadrolarını kaçmak için cesaretlendirmesinden endişe eden Murat Karayılan'ın, Yusuf Turhallı ve arkadaşlarının öldürülmesi için KDP bölgesine “tetikçiler' gönderdiği belirlendi.

KDP haraç ve fidyeye tepkili

PKK'nın son zamanlarda bölgeye yatırım amacıyla gelen iş adamlarından ve Irak'ta yaşayan Kürt köylülerinden haraç toplaması, fidye alması ve ailelerin çocuklarını kaçırmasından KDP'nin büyük rahatsızlık duyduğu belirtiliyor. Geçen hafta PKK'lı teröristler, KDP'lilerin yoğun yaşadığı bölgede su projesi yürüten bir Alman şirketi temsilcilerinden 100 bin euro haraç istemiş, bir başka olayda kaçırdığı Iraklı işadamı Settar Mustafa'yı, ailesinin 50 bin euro fidyeyi ödememesi üzerine öldürüp, evinin önündeki çöplüğe bırakmıştı. Yine, PKK'lıların, bölgedeki Kürt köylerinden 'vergi' adı altında keçi ve koyun istemesi nedeniyle köylülerle PKK'lı teröristler arasında çıkan kavgada 3 kişi ağır yaralanmıştı. Irak'ın kuzeyinde yaşananlardan rahatsızlık duyan KDP yönetimi, Kandil'e iletilen mektupta, 'PKK'nın bu tür faaliyetlere bir an önce son vermesi ve bölgeyi terketmesini' istemişti. Terör örgütü PKK'-dan kaçan teröristlerin KDP bölgesinde gizlenmelerinin, son dönemde PKK-KDP arasında yaşanan gerginliği tırmandıracağı ve bölgede silahlı çatışma yaşanabileceği ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*