PKK terör örgütüne karşı yeni önlem!

PKK terör örgütüne karşı yeni önlem!.7540
  • Giriş : 09.09.2008 / 20:00:00
  • Güncelleme : 09.09.2008 / 19:34:40

Hükümet, PKK’ya katılımları önlemek için yeni bir tedbir paketi hazırlıyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hükümet, terör örgütü PKK'ya katılımları önleyecek yeni bir 'tedbir paketi' için düğmeye bastı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu çerçevede perşembe günü 'Terör Zirvesi'ni toplayacak.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, kuvvet komutanları, bakanlar, istihbarat ve güvenlik birimlerinin katılacağı geniş kapsamlı zirvede terörle mücadelenin özellikle sosyo-kültürel ve ekonomik boyutuna ilişkin önemli kararlar alınması bekleniyor. Zirveden 'dağ yolunu kapatacak' terörle mücadele paketinin çıkması da gündemde. Hükümet ve Türk Silahlı Kuvvetleri, yeni dönemde teröre karşı halkla iç içe mücadele dönemini başlatmak için harekete geçiyor.

Başbakan Erdoğan, terörle mücadelede yeni bir atılım yapmak amacıyla 11 Eylül Perşembe günü saat 13.00'te geniş kapsamlı bir 'terör zirvesi' toplayacak. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un Doğu illerine yaptığı ziyaretin hemen ardından toplanacak zirveye Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Milli Savunma BakanıVecdi Gönül, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, kuvvet komutanları, MİT Müsteşarı Emre Taner, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal ve ilgili birimlerin temsilcileri katılacak. Terörle mücadelede önemli bir adım olarak görülen zirveden, bölgenin sosyo-ekonomik gelişimi ve terör örgütü PKK'ya katılımları önlemek amacıyla önemli kararlar çıkması bekleniyor. Bütün birimlere Doğu illerindeki halkla teması arttırma talimatı veren Başbakan Erdoğan, bölge insanını devletle barıştıracak önlemleri zirvenin gündemine taşıyacak. Terörle mücadele zirvenin ana gündemini de halkı terör örgütünden koparmak amacıyla alınacak tedbirler olacak.

Başbakan Erdoğan, geçtiğimiz günlerde dağ yolunu kapatacak yeni bir paketin sinyalini vermişti. Bölgeye yönelik bazı teşviklerin de ele alınacağı zirvede, terörün en yoğun olarak yaşandığı 1990'lı yıllardan günümüze kadar terör örgütüne katılımların istatistiki tablosu çıkarılacak. Başbakan Erdoğan, 1990 yılında dağlarda 6 bin kişinin olduğunu, bugün de yaklaşık aynı sayıda teröristin örgüt bünyesinde olduğunu belirterek, "Buna rağmen katılımların önüne geçilememiş demek ki, örgüte katılımların önüne geçmeliyiz" ifadesini kullanmıştı. Hükümetin geçtiğimiz aylarda açıkladığı Güneydoğu Anadolu Projesi terörle mücadele için önemli bir adım olarak görülüyor. Güneydoğu'ya yönelik ekonomik ve sosyal pakete ilave olarak terör örgütü PKK'ya yeni katılımları önleyecek zirveye hazırlanan hükümetin hedefi, bölge insanını devletle barıştırmak. Bölgenin sosyo-ekonomik yapısını geliştirmek amacıyla Doğu ve Güneydoğ'ya yönelik yatırımları hızlandıran hükümet, özellikle eğitim, sağlık, ulaşım ve enerji alanındaki çalışmalarına hız verecek. Zirvenin terörle mücadelede önemli bir adım olması bekleniyor. Genelkurmay Başkanı Başbuğ'un Doğu ziyareti ve Başbakan Erdoğan'ın bütün birimlere halkla teması arttırma talimatı terörle halkla iç içe bir mücadele döneminin başladığının işareti olarak görülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*