PKK terör örgütünün yeni hedefi: Şehirler

PKK terör örgütünün yeni hedefi: Şehirler.7540
  • Giriş : 15.08.2008 / 06:13:00
  • Güncelleme : 15.08.2008 / 00:33:39

PKK terör örgütü tepelerine yağan bombalar karşısında şehirlerde eyleme hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin operasyonlarıyla çıkmaza giren terör örgütünün, 'Devrimci Karargah' adıyla yeni bir yapılanmaya gittiği belirlendi.

Terör uzmanı Laçiner, 'Ankara bu dönüşüme izin vermeden PKK'yı bitirmeli' diye konuştu

Hükümetin siyasi ve diplomatik girişimleri, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin askeri operasyonları ile dağılma sürecine giren PKK'da sertlik yanlısı bir grubun ayrı bir yapılanmaya gittiği belirlendi. 'Devrimci karargah' adı altında merkezden bağımsız hareket eden grubun, Güngören ve Selimiye saldırılarının da faili olduğu belirtildi. İstihbarat birimleri, terör örgütünün bu yeni yapılanmasını ve destekleyen güçleri 'Çözmeye' çalıştığı belirtilirken, PKK uzmanı Sedat Laçiner, grubun arkasında hem Türkiye'de bir kesimin hem de okyanus ötesi bir ülkenin bulunduğunu savundu. Laçiner, 'Türkiye, bu dönüşüme izin vermeden PKK'yı bitirmeli' dedi.

İstihbarat ve Terör birimleri raporlarına göre, Kandil Dağı'ndaki kamplarında sıkışan ve kırsal alanda çıkmaza giren PKK, bu durumdan kurtulmak için 2008 Nisan Mayıs aylarında yeni bir örgütlenmeye gitti. Örgüt güdümünde kurulan 'Devrimci Karargah Birliği', PKK'nın Güneydoğu Anadolu dışında Marmara, Karadeniz ve Ege bölgelerine açılımını sağlamayı amaçlıyor. Örgüt, devrimci söylemleriyle sol örgütleri de kontrol altına almaya çalışıyor.

Alınan bilgiye göre 18 kişinin hayatını kaybettiği Güngören saldırısı ile 1. Orduya yönelik saldırı girişimi de bu yeni oluşumun düzenlediği eylemler. Polis hem iki olayı aydınlatmak hem de bu yeni oluşumu çökertmek için aralıksız çalışıyor. Çoğunluğu Kürt Aleviler'den oluşan Devrimci Karargah Birliği, özellikle şehirlerde yeniden güç kazanmaya çalışıyor.

Yönetici Kaytan

TSK'nIn sınır ötesi operasyonlarıyla iyice çıkmaza giren örgüt, 2008 Nisan-Mayıs aylarında yeni oluşum için düğmeye bastı. Devrimci Karargah Birliği'nin yöneticileri yine Kürt Alevileri arasından seçildi. Birliğin başında PKK'nın kurucuları arasında da yer alan 'Fuat' kod adlı Ali Haydar Kaytan bulunuyor.

Alışılmış taktik

Terör Uzmanı Ercan Çitlioğlu: 'Bu PKK'nın bilinen ve alışılmış taktiklerinden bir tanesi. Sivillere yönelik eylemleri kendisiyle organik ilişkisi olmadığını ileri sürdüğü örgütler üstlenir. Şimdiye kadar adı hiç duyulmadı, Üsküdar saldırısına kadar. Devrimci Karargah adına yapılan açıklama, radikal sol örgütlerin ifade tarzına yakın.'

Okyanusu aşan ülke destek veriyor

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu Başkanı Sedat Laçiner: 'Örgüt kendi içinde dönüşmeye çalışıyor. Yeni örgüt 'şehir terörü' odaklı hale gelecek. Eski usul dağda, gerilla hareketlerinden ayrılmış bir örgüt yapılanıyor. Bu örgütün binlerce kişiden oluşması gerekmiyor. Uzman 30 kişiyle de İstanbul'u terörize etmek mümkün. Yeni örgütün arkasında bizim ülkeyi kurtarmak isteyen milliyetçilerimiz bir de onların patronları var. Patronları sadece Türkiye'de değil, Türkiye dışından da var. Ortadoğu'da birkaç ülke onun dışında okyanus aşan bir ülkenin de olduğunu sanıyorum. Türkiye bu dönüşüme izin vermeden PKK'yı bitirmeli.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*