PKK; Türkiye'yi K. Irak'a çekmek için eylemlerini artırıyor

  • Giriş : 16.10.2007 / 09:45:00

Uzmanlara göre, PKK, Türk askerini Irak bataklığına çekmek istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

PKK'nın 13 Mehmetçiği şehit etmesinin ardından Kuzey Irak'tan Türk karakoluna saldırması Türk Silahlı Kuvvetleri'ni tahrik olarak nitelendirildi. Uzmanlara göre, PKK, Türk askerini Irak bataklığına çekmek istiyor.

Şırnak'ta 13 Mehmetçiğin şehit edilmesinin ardından Meclis gündemine getirilmesine karar verilen tezkere ile ilgili tartışmalar sürüyor. Yurtiçinde saldırılarını artıran bölücü terör örgütü PKK, önceki gün de Kuzey Irak'tan Türk karakoluna saldırı düzenledi. İlk kez yapılan bu eylem, 'Terör örgütü, eylemlerini artırarak Türkiye'yi Irak bataklığına sokmak mı istiyor?' sorusunu akıllara getirdi. Strateji uzmanları da terör örgütünün artırdığı eylemleriyle Türkiye'nin Kuzey Irak'a girmesine zemin hazırladığı görüşünde.

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi eski Başkanı Bülent Orakoğlu, terör örgütünün Türkiye'yi Kuzey Irak'a çekmeye çalıştığını savunuyor. Sivil-asker dinlemeden insanların öldürülmesinin toplumda tepki oluşturduğunu anlatan Orakoğlu, bunun sınır ötesi müdahaleye zemin hazırlamaya dönük olduğunu savunuyor. Amerika'nın, İran ve Suriye'ye yapacağı operasyonlarda Türkiye'yi yanında görmek istediğini dile getiren Orakoğlu, Türkiye'nin Kuzey Irak'a girmesi halinde koalisyon güçleriyle hareket etmek zorunda bırakılabileceğine dikkat çekiyor. 'Türkiye'nin Irak'a girmesini istemiyor gibi görünen ülkelerin gizli servislerinin sınır ötesi operasyon için çalışabileceğine dikkat çeken Bülent Orakoğlu, Türkiye'nin terörle mücadele kararlılığını göstermesi bakımından 'tezkere çıkarılmasını' doğru bir adım olarak değerlendiriyor. Diplomatik yolların ardından bu yolun deneneceğini ifade eden Bülent Orakoğlu, terör bataklığının kurutulmasının Irak'tan mı yoksa terör örgütüne destek veren dış güçlere karşı yaptırımlardan mı geçtiğinin iyi değerlendirilmesini istiyor.

Sınır ötesi operasyon Kürt devletine zemin hazırlar

Dicle Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mazhar Bağlı da Kuzey Irak'a sınır ötesi operasyon yapılmasına zemin hazırlamak için PKK'nın saldırılarını artırdığını iddia ediyor. Irak'ın kuzeyindeki Kürt yönetiminin de sınır ötesi operasyonu istediğini savunan Bağlı, şunları söylüyor: "Türkiye'nin Kuzey Irak'a girmesiyle oradaki yönetim Amerika'ya şunu sunacak 'Bir taraftan Türkiye vuruyor, öte yanda İran vuruyor. O zaman biz Kürt devleti kuralım. Böylelikle kendimizi savunacak güç oluşturabiliriz.' Operasyon Kürt devletine zemin hazırlar. Bölgede ciddi bir politika sürdürülmesi gerekiyor. Klasik politikaların iflas ettiği görülüyor." Tezkerenin çıkarılmasını doğru bir girişim olarak değerlendiren Bağlı, bunun kullanılacağını düşünmüyor.

Sınır bölgesinde 400-500 kilometre içeride görünmeyen üstlere bomba yağdırmak yerine sınırda güvenli bölge oluşturulmasını isteyen Serbesti Dergisi Yazı İşleri Müdürü Kürt Aydın Ümit Fırat ise, "Bölgede insanların, askerlerin bildiği geçiş yolları var. Sınırdan içeri girenler, başka ülkelerin uydularından görüntüleniyor. Modası geçmiş operasyonlar, çok rahat hareket edildiği dönemlerde de denendi. Bu işi yapmaktan caymadılar. Yok edersiniz yarın yenileri çıkar; ama böyle önlenmez. Ankara'da oturup nerede hata yaptık diye düşünülsün. Askerî operasyonlarla çözüm bulunamaz. Neticede elde var sıfır. Amerika, Irak'a müdahale edip işgal etti. Fakat başka sorunlara yol açtı. Asker sizi savunur, sorunları operasyonlarla çözemezsiniz. Ya gidişi önleyeceksiniz ya da dönüşü." diye konuşuyor.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious