PKK üyelerine af çıkacak mı ?

  • Giriş : 20.03.2009 / 20:51:00

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, terör örgütü üyelerine yönelik bir affın gündemlerinde olmadığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çiçek, Akar İnternational Oteli'nde düzenlenen Meclis Haber Dergisi ve Time Dergisi'nin ''Yılın Enleri'' ödül törenine katıldı. Çiçek, tören sonrasında, basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin açıklamaları hatırlatılarak, terör örgütü üyelerine yönelik bir affın gündemlerinde olup olmadığı sorusu üzerine Çiçek, ''Bizim af konusuyla ilgili şu an ne çalışmamız var ne böyle bir düşüncemiz var ne de böyle bir konu üzerinde duruyoruz. seçim öncesi bu tür işlerin gündeme gelmesi biraz vatandaşın da kafasını karıştırır. Vatandaşın sağlıklı karar verebilmesi bakımından kafasının net olması gerekir. Kesinlikle ifade ediyorum ki bizim gündemimizde af yok. Zaten örgütlü suçlar bakımından Ceza Kanunu'nun 221. maddesi var. Geçmiş dönemde de benzer yasalar çıkmıştı.'' dedi.

Çiçek, Yüksek seçim Kurulu'nun (YSK) vatandaşlık numarası bulunan geçerli kimliklerle oy kullanabilme konusunda verdiği kararın sorunu çözüp çözmeyeceğine ilişkin soruyu ise, ''Şahsen temenni ederim ki bir defa daha bunu gözden geçirseler de keşke bu seçimlere mahsus biraz daha kolaylaştırıcı bir adım atılsa... Ondan sonraki dönem bakımından da uygun gördükleri düzenleme nasıl olacaksa bunu son 10-15 güne değil, daha uzun zaman içinde konuyu hayata geçirme imkanımız olsa. Mevsim şartları belli. Türkiye'nin bir çok yerinde kış var, yollarda sıkıntı var. Türkiye şartlarına uygun yorum yapmamız lazım çünkü yasalar Türk vatandaşlarını ilgilendiriyor. Maksada uygun bir yorumla daha kolaylaştırıcı olunabilirdi ama YSK dar bir yorum yaptı. Yetki de onların... Türkiye'nin 1950'lerden bugüne kadar yaptığı en iyi işlerin başında seçimlerin yönetimi gelir. Mevsim şartları dikkate alındığında bazı sıkıntılar olabilecek gibi gözüküyor. Bunun aşılması bize bağlı değil. Bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Bizler YSK'nın kararlarına uymak mecburiyetindeyiz.'' diye konuştu.

Çiçek, ''Seçimlerden sonra kimlik numarasıyla oy kullanmayı zorunlu kılan yasada bir değişiklik düşünülebilir mi?'' sorusunu yanıtlarken, sonraki seçimlere uzun zaman olduğunu ve o zamana kadar kimlik numarası olmayanların oranının yüzbinde bir kaç kişiye düşebileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*