PKK yandaşı emekli imama 5 yıl hapis cezası istendi

PKK yandaşı emekli imama 5 yıl hapis cezası istendi.14174
  • Giriş : 20.03.2008 / 01:21:00
  • Güncelleme : 20.03.2008 / 00:13:22

DTP'nin gösterisinde elinde Kur'an-ı Kerim ile açıklama yapan emekli imam için 5 yıl hapis istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır'da, DTP'nin gösterisinde elinde Kur'an-ı Kerim ile açıklama yapan emekli imam hakkında ''terör örgütünün propagandasını yapma'' suçundan 5 yıla kadar hapsi cezası istendi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Muhittin Eryılmaz'ın Diyarbakır'da sınır ötesi kara harekatını protesto etmek amacıyla terör örgütü PKK'nın çağrısı üzerine yapılan yürüyüşe elinde Kuran-ı Kerim, başında sarık ve sırtında cübbeyle katıldığı belirtildi.

İddianamede, yürüyüş sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan sanık Eryılmaz'ın, ''Din adamı ve bir Müslüman olarak akan kanın durdurulması için polisin, askerin, gerillanın ölmemesi için, insanların yaşaması için bütün dünyayı barışa davet ediyoruz'' diye açıklama yaptığı kaydedildi.

Sanığın konutunda yapılan aramada, sanığa ait defterde terör örgütünü ve elebaşını övücü nitelikte yazılar bulunduğunun görüldüğü belirtilen iddianamede, şu ifadelere yer verildi: ''Sanık Muhittin Eryılmaz'ın, güvenlik kuvvetlerinin yaptığı operasyonları ve sınır ötesi kara harekatını protesto etmek amacıyla terör örgütünün çağrısı üzerine yapılan ve yasa dışı sloganlar atan, pankartlar açan grubun yürüyüşüne katıldığı tespit edilmiştir. Sanığın yürüyüşte güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren terör örgütü mensuplarına 'gerilla' diye hitap ettiği, terör örgütünün kullandığı terminolojiye uygun olarak kara harekatı yapılan Irak'ın kuzeyine 'Güney Kürdistan' diye hitap ettiği belirlenmiştir. Sanığın, konuşmalarının söylendiği yer, seçtiği kelimeler, evinde ele geçirilen okul defterinde terör örgütü ve onun elebaşı lehindeki düşünceleri bir bütün olarak ele alındığında, terör örgütünün propagandasını yapma suçunu işlediği ve bu kapsamda cezalandırılması iddia olunur.''

İddianamede, Eryılmaz'ın ''terör örgütünün propagandasını yapma'' suçundan, Terörle Mücadele Yasası'nın 7. maddesi uyarınca 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Sanık Eryılmaz, 25 Şubatta, DTP Diyarbakır milletvekilleri Selahattin Demirtaş, Aysel Tuğluk ve Gültan Kışanak ile Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de aralarında bulunduğu bir grup DTP'linin katıldığı gösteri sırasında elinde Kur'an-ı Kerim ile açıklama yapmış, ardından yaptığı konuşma nedeniyle tutuklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious