PKK yandaşı gazetecilere hapis cezası

PKK yandaşı gazetecilere hapis cezası.6894
  • Giriş : 24.03.2008 / 12:25:00

Dicle Haber Ajansı (DİHA) ve Gündem Gazetesi’nde görevli biri stajyer 3 kişi hakkında ‘PKK’ya yardım etmek ve propagandasını yapmak' suçlarından 6'şar yıl 3'er ay hapis cezası verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ömür boyu hapis cezasına mahkum edilen bölücü başı Abdullah Öcalan'ın tutulduğu İmralı Cezaevi'nde zehirlendiği iddiaları üzerine Batıkent Mahallesi'nde 18 Nisan 2007’de yapılan yasadışı gösteriyi organize ettikleri öne sürülen DİHA'nın ‘stajyer muhabiri’ Mersin Üniversitesi öğrencisi 26 yaşındaki Mehmet Karaaslan gözaltına alındı. Karaaslan'ın çantasındaki kasetlerde bölücü örgüt lehine yapılan korsan gösteri görüntüleri, cep telefonunda da örgütsel mesaj bulununca DİHA ve Gündem Gazetesi'nin ortak kullandığı büroya baskın yapıldı. Bürodaki, DİHA'nın Çukurova Bölge Haber Müdürü 25 yaşındaki Ali Buluş ile Gündem Gazetesi'nin Mersin temsilcisi ve gazetenin dağıtıcısı 30 yaşındaki Bayram Parlak da gözaltına alındı. Büroda yapılan aramada, 8 mermi, 1 şarjör, bölücü örgütle ilgili kitaplar bulundu. El konulan kamera, fotoğraf makineleri, bilgisayarlar ile video kasetlerde korsan gösterilerle PKK'yı övücü yazı, fotoğraflar, örgütün üst düzey yöneticileri ile öldürülen PKK'lı teröristlerin fotoğrafları bulundu. Zanlıların, çektikleri eylem görüntüleri ve fotoğrafları bölücü örgütün yayın organı konumundaki Roj TV kanalı ile, ‘Roja Civanen', ‘Özgür Halk', ‘Ülkede Gündem'e adlı yayın organlarına servis yaptıkları belirlendi.

Tutuklanarak haklarında Adana 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde ‘PKK terör örgütü üyesi olmak’ suçundan dava açılan 3 sanık karar duruşmasına çıktı. Yaklaşık 4 yıldan bu yana DİHA'nın Çukurova Bölge Haber Müdürü olarak Adana'da görev yaptığını Mersin'deki muhabirlerinin hastalanması üzerine geçici görevle bu kente gittiğini belirten Buluş, “Stajyer muhabir Mehmet'i haber çekimleri için yönlendirdim. Yapılan çekimler, toplanan haberler ve büroda ele geçirilen görüntüler tümüyle haber amaçlı arşivlenmiş malzemelerdir. Büroda ele geçen kitap ve diğer yayınlarla ilgim yoktur. Benim esas görev yerim Adana'dır. Bizim eylemimizin örgütsel hiç bir yanı olmayıp tümüyle gazetecilik yapmaktan ibarettir. Çukurova Gazeteciler Derneği'ne de kayıtlıyım” diyerek beraatını istedi.

Gündem Gazetesi'nin Mersin temsilcisi ve dağıtıcısı olduğunu belirten Parlak ise, terör örgütüyle ilgisinin olmadığını savundu. Stajyer muhabir olduğunu söyleyen Karaaslan da, korsan gösteriye haber amaçlı gittiğini iddia ederek, “Bir süre çekim yaptıktan sonra haber değeri olmadığından kameramı kapattım. Durakta işyerine gitmek için beklerken gözaltına alındım. Benim terör örgütüyle ilgim yoktur. Örgüt liderinin posteri önünde çekilmiş fotoğrafı İzmir’de Mezopotamya Kültür Derneği'nde çektirmiştim” dedi.

Mahkeme heyeti, 3 sanığa ‘PKK’ya yardım etmek' suçundan 6'şar yıl 3'er ay, Karaaslan'a, ayrıca, ‘PKK propagandasını yapmak' suçundan 10 ay hapis cezası verdi.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious