PKK yandaşları öldürülen PKK'lıyı böyle sahiplendi!

PKK yandaşları öldürülen PKK'lıyı böyle sahiplendi!.6624
  • Giriş : 27.12.2007 / 20:22:00

Bu defa da DTP Milletvekili Osman Özçelik tartışılacak açıklamalar yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kuzey Irak'a düzenlenen operasyonlarda öldürülen PKK'lı Resul Dayan'ın ailesine taziye ziyaretinde bulunan DTP Milletvekili Osman Özçelik tartışılacak açıklamalar yaptı:

DTP Siirt Miletvekili Osman Özçelik, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak’ta terör örgütü PKK yuvalarına düzenlediği hava operasyonunda öldürülen terörist Resul Dayan’ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Özçelik, “Sorun Kandil’de değil, sorun iç sorundur Türkiye’nin sorunudur'' dedi. Öldürülen Dayan’ın Siirt Belediyesi DTP Meclis Üyesi olan kardeşi Emin Dayan, “Ağabemizi kaybettik. Ağabeyimizi büyük bir şerefle büyük bir onurla sahipleniyoruz. Bir insan şehit var diyorsa, benim Kürt halkımın şehidi de var'' dedi.

DTP Siirt Milletvekili Osman Özçelik, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak’ta PKK’lı teröristlere yönelik düzenlenen hava operasyonunda öldürülen terörist Resul Dayan’ın Siirt’te yaşayan ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Ziyaretin ardından düzenlenen operasyonlara karşı olduklarını her fırsata söylediklerini belirten Öztürk, Meclis’teki tezkere oylamasına karşı çıktıklarını kaydetti.

Özçelik, “Sorun Kandil’de değil. Sorun Siirt’te, Diyarbakır’da, Ankara’da, İstanbul’da, Edirne’de. Sorun bir iç sorundur. Türkiye’nin sorunudur. Bu sorunun dağı taşı bombalamakla çözümlenmeyeceği artık anlaşılması lazım. Bu kadar çok insan öldürdüm demek, hamaset nutuklarıyla bu sorun çözülmez. Bizim barışçıl yollarla sorunu çözülme ilişkin taleplerimizi, bunca acıya rağmen halen insanlar hala barış diyor. Barış kültürü geliştirilmesi lazım. Siirt’te bulunuşumuzun nedeni seçmenlerimizi ziyaret etmektir, başsağlığı dileklerimizi insanlara sunmaktır. Taziye ziyaretinde bulunmaktır'' dedi.


DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş’ın tutuklanması ilişkin açıklamalarda da bulunan Osman Özçelik, Demirtaş’ın cezaevinde tüberküloz geçirdiğinin çok açık olduğunu söyledi. Bu hastalığı geçiren insanların askerlik yapamayacaklarını savunan Özçelik, “Raporun nasıl düzenlendiği konusu ayrı birşey. Gerçekten hastalık geçirmiştir bu bir gerçektir ve askerlik yapmaya elverişli değildir.

Ayrıca bizim genel olarak insanların vicdanı ret hakkını kullanma hakları da var. Gerçi şu anda yapılan o değil. Vicdani ret hakkı da vardır insanların. Bu güne kadar hukuk siyasete alet edildi. Şimdi de tebabet bilimi siyasete alet edilmek isteniyor.

Buna şiddetle karşıyız. Raporun henüz mayieti açıklanmış değil ama rapor umarım gerçek bilimsel verilere dayalı rapor olsun. Siyasi baskılar sonucu bir rapor hazırlanması istemiyoruz. Böyle olması halinde genel başkanımızın suç işlenmediği ortaya çıkacaktır. Genel başkanımız şu anda görev başındadır. Cezaevinde bile olsa. Hüküm giymediği sürece genel başkanımızdır. Sonuna kadar arkasındayız'' dedi.

KÜRT HALKININ ŞEHİDİ

Kuzey Irak’a düzenlenen operasyonda öldürülen PKK’lı Resul Dayan’ın DTP’den Siirt Belediye Meclis üyesi olan kardeşi Emin Dayan, acılarının büyük olmasına rağmen kendilerinin ülkenin birliği ve bütünlüğü için barış, demokrasi özgürlüğünü istediklerini söyledi. Dayan, şunları söyledi:
“Bunu söylerken zayıflığımızdan, yoksulluğumuzdan söylemiyoruz. Gençlerimizin tabutu üzerinden siyaset yapmadan söylüyoruz.

Bugün sıkışan bir hükümet Türk-Kürt halkının gençlerinin üzerinden siyaset yapıp hükümet olma yolunda devam ediyorsa, bu ne dine ne de insanlığa uygundur. Bu vesile tekrar Başbakan’a sesleniyoruz. Bu ülkeyi acıya boğmayın. Bu ülkeyi refah ve mutluluk istiyorsanız lütfen var olan sorunların gerçek yüzünü ortaya çıkarın.

Kürt halkının temsilcileri ile oturup çözümden yana ne gerekiyorsa bunu dillendirin. Biz acı çektik insanlarımız acı çekmesin. Anadolu’daki bir anne acı çekmesin. Biz acımızı yüreğimize taş basıp, yine demokrasi, barış ve kardeşlik diyoruz. Acımız büyüktür. Aağabeyimizi kaybettik. Ağabeyimizi büyük bir şerefle büyük bir onurla sahipleniyoruz. Bir insan şehit var diyorsa, benim Kürt halkımın şehidi de var. Ama bu şehitler niçin düşüyor.

Kardeş kanı akıtanı hep beraber sormak lazım. Neden kardeş kanı akıtıyorsunuz lütfen. Sayın vekillerim bütün Siirtli hemşerilerime herkes acısına taş basarak soğukkanlı davranarak huzur için, güven için ne gerekiyorsa hareket etmesini istiyorum. Yine Başbakan’a sesleniyorum, Kürt halkı kanı sana fayda getirmez, zarar getirir. Kürt halkının sana verdiği oyları senden geri alır. Artık acıya son verin lütfen'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious