PKK yolsuzluklarla çalkalanıyor

PKK yolsuzluklarla çalkalanıyor.7540
  • Giriş : 31.07.2008 / 12:37:00

Terör örgütü PKK, kendi içinde yolsuzluklarla çalkalanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirdiği operasyonlarla sarsılan terör örgütü PKK, kendi içinde yolsuzluklara sahne oluyor. Terör örgütünün uzantısı olarak Almanya'da faaliyet gösteren bir derneğin iki görevlisinin zimmetlerine büyük miktarda para geçirdikleri, olayın ortaya çıkması üzerine infaz korkusuyla, yanlarına 500 bin avro alarak kaçtıkları bildirildi.

A.A muhabirinin güvenlik birimlerinden aldığı bilgiye göre, terör örgütüne finansman sağlama konusunda oldukça etkin olan bir dernekte uzun yıllar başkanlık yapan, daha sonra başkan yardımcısı olan Mehmet D. ve derneğin muhasebe sorumlusu Ayten K. isimli örgüt sorumluları zimmetlerine para geçirdi. Merkezi Almanya'nın Düsseldorf şehrinde bulunan derneğin başkanlığına getirilen ''Kerim'' kod adlı Ahmet Ç'nin dernek hesaplarında inceleme yaptırması sonucu yolsuzluk ortaya çıkarıldı.

Avrupa'da yaşayan örgüt yandaşlarından ''kültür festivali'' adı altında düzenlenen etkinlikler için toplanan paraların, derneğin eski başkanı Mehmet D. ve Ayten K. isimli örgüt sorumluları tarafından şahsi harcamalarda kullanıldığı, derneğe ait faturalar üzerinde oynanarak sahtecilik yapıldığı, festival için kiralanan mekanlar ve malzemeler için fazla ödeme yapılmış gösterildiği, aradaki yüz binlerce avronun şahsi hesaplara aktarıldığı belirlendi.

Dernek Başkanı Ahmet Ç'nin, yolsuzluğu terör örgütünün sözde Avrupa sorumlusu Sabri Ok'a iletmesi üzerine, Mehmet D. ve Ayten K'nın görevlerine son verilerek, Kandil Dağı'na gönderilmeleri yönünde karar alındığı bildirildi.

Aralarında ''gönül ilişkisi'' olduğu da bildirilen Mehmet D. ve Ayten K'nin Kandil Dağı'na gönderileceklerini öğrenince ''infaz'' edilme korkusuyla derneğe ait 500 bin avro ile ortadan kaybolduğu öne sürüldü. Örgütün sözde Avrupa sorumlusuna gönderilen raporda, Mehmet D'nin, ilave bir geliri olmamasına rağmen şahsi hesabında yüklü miktarda para olduğu, 100 bin avro tutarında Mercedes marka bir aracı bulunduğu, kendisine ait müstakil bir evde oturduğu ve işsiz olan iki oğlunun eğlence merkezlerinde çok rahat para harcadığının belirlendiği kaydedildi.

ÖRGÜTTE HUZURSUZLUK

Terör örgütünde yaşanan yolsuzluk olaylarının örgüt içinde büyük rahatsızlıklara neden olduğu, örgütün toplantılarında, ''Biz aç ve susuz dağlarda canımızı ortaya koyarken, Türk savaş uçakları üzerimize bombalar yağdırırken birileri Avrupa'da lüks içinde yaşıyor. Dağların soğuğundan çok, açlık bizi titretirken, onlar bizim için toplanan paralarla keyif çatıyorlar...'' diye eleştirilerde bulunulduğu kaydedildi. Yakalanan ve teslim olan teröristler, operasyonlar nedeniyle örgütün kırsal kadrolarında, Avrupa'ya geçme yönündeki taleplerde patlama olduğuna işaret ediyor.

ALMANLAR YAKIN TAKİPTE

Bu arada, yolsuzluk iddialarının, dernek tarafından Almanya'nın Gelsenkirchen kentinde Eylül 2008'de ''kültür festivali'' adı altında düzenlenecek etkinliğe katılım için başlatılan kampanyayı olumsuz etkilediği, çok sayıda örgüt yandaşının festivale katılmama yönünde tepki gösterdiği bildirildi.

Öte yandan, terör örgütünün uzantısı dernekte sahte fatura düzenleme, faturalar üzerinde oynama, faturasız harcama gibi usulsüzlükler ile vergi kaçırıldığının ortaya çıkması sonrasında harekete geçen Alman mali birimlerinin, derneğin faaliyetlerini ve mali kayıtlarını yakın takibe alacağı, dernek yöneticileri hakkında da soruşturma başlatmaya hazırlandığı belirtiliyor.

Alman güvenlik güçlerinin yıl başından bu yana terör örgütünün kontrolündeki 135'i aşkın dernek, ev ve iş yerine yönelik operasyon gerçekleştirdiği, bu çalışmalarda yakalanan çok sayıda örgüt mensubunun ''terör örgütüne üye olmak'', ''terör örgütü adına haraç toplamak'' ve ''yasaklı örgüte ait yayınları satmak'', ''terör örgütüne finans temin etmek'' gibi çeşitli suçlardan yargılandıkları kaydedildi.

Uzmanlar, Birleşmiş Milletler'in kararlarında; ''Teröristlere ve terör örgütlerine finansman desteği sağlanmasının, propaganda araçlarına izin verilmesinin suç olduğu, bunların eylemlerine doğrudan veya dolaylı yoldan katılan, yardımcı olan kişilerin paraları ile mal varlıklarının dondurulacağı, hiçbir fondan yararlandırılmayacakları, insan ve silah temin etmelerine karşı her türlü önlemin alınacağı'' hükmünü uygulamaya koyan Almanya'nın, terör örgütünün uzantısı derneği kapatabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*