PKK'da çözülmeler devam ederken örgüt dine sarıldı

PKK'da çözülmeler devam ederken örgüt dine sarıldı.20973
  • Giriş : 05.05.2008 / 09:24:00
  • Güncelleme : 05.05.2008 / 09:30:39

Operasyonlarla büyük güç kaybeden terör örgütü PKK, yeni stratejisinde ‘din’i kullanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bulut’un Atatürk'e dil uzattığı belgelendi. Hava operasyonlarıyla büyük darbe yiyen terör örgütü PKK, halk desteği bulabilmek için dine sarıldı.

Son dönemlerde dini söylemleri öne çıkartan, mitinglerde Kur’an-ı Kerim'leri kullanan, Said Nursi gibi kanaat önderlerinin posterlerini açtıran örgütün lokal 'cemaatler' kurduğu belirlendi. Batman'da yapılan son operasyon sonrasında tutuklanan Hüseyin Bulut isimli imamın evinde uyuşturucu, silah, çok sayıda porno CD ve PKK'ya ait örgütsel dokümanlar ele geçirildi.

DTP İLE YAKIN TEMASTA

Polis, Kürtçü - İslamcı söylemleriyle öne çıkan bir dini hareket başlatıldığı istihbaratı üzerine Batmanlı Hüseyin Bulut ve ekibini takibe aldı. Özellikle PKK ile yakın ilişkileri olan grubun aynı zamanda kendilerini Said Nursi'nin talebeleri olarak tanıttıkları, toplantılarda Said Nursi'nin posterlerini açtıklarını belirleyen polis, söz konusu grubun DTP ile yakın temasta olduğu belirlendi.

22 Mart'ta Batman'da düzenlenen Nevruz mitinginde Said Nursi'nin posterlerini açan grubun lideri Bulut’un, DTP milletvekilleriyle de sıkı temasta olduğu belirlendi. DTP Batman Milletvekili Bengi Yıldız ile DTP'li belediye başkanı Hüseyin Kalkan ile çok sayıda DTP'li siyasetçinin 17 Mart günü Bulut'u ziyaret ettiği belirlendi. Bulut'un bu ziyarette DTP'li vekillerden "Said Nursi'nin mezarının bulunması için soru önergesi verilmesi ve mezarının Batman'a getirilmesini" talep ettiği öğrenildi. DTP'li vekil Bengi Yıldız'ın da 28 Mart'ta Meclis'e soru önergesi vererek Said Nursi'nin mezarının bulunmasını istedi.

CİNSEL İSTİSMAR İDDİALARI

Zaman zaman kimliği tespit edilemeyen yabancı uyruklu şahıslarla bir araya geldiği belirlenen Bulut'un son olarak 5 Nisan günü ABD vatandaşı Barbara Anne Lakeberg ile görüştüğü tespit edildi. Kuzey Irak'da bir sivil toplum örgütünde çalıştığı belirlenen Labekerg hakkında Batman Savcılığı Türkiye'ye tekrar girmesi durumunda yakalama kararı çıkarttı. Bulut'un sohbetlerine katılan bazı bayanlara da cinsel yönden istismarda bulunduğu tespit edildi. Siirt Üniversitesi'nde okuyan B A, B. A, S.T, S.A ve M K'ya yönelik cinsel istismarda bulunduğu hatta bazı öğrencilerin kürtaj yaptırmak zorunda kaldığı belirlendi.

ÖRGÜTÜN YENİ STRATEJİSİ

Marksist Leninist bir çizgiye sahip terör örgütünün dini söylemleri öne çıkarmasına dikkat çeken güvenlik birimleri, Hüseyin Bulut ve benzeri türden yapılanmaların önümüzdeki dönemde artacağına dikat çekiyor. Örgütün bu tür yapılanmalarla hem halk arasında, hem de kendi içinde farklı bir propaganda yöntemi geliştirebileceği belirtiliyor.

‘YAHUDİLER KARDEŞİMİZ’

Kürtçü - bölücü söylemleriyle öne çıkan Hüseyin Bulut'un yaklaşık 100 kişinin müdavimi olduğu sohbetlerinde radikal söylemleriyle öne çıktığı da tespit edildi.

"T.C küfür devletidir ve itaat eden küfre girmiştir" diyen Bulut'un öne çıkan açıklamaları ise şöyle; "Geçmişte burada Kürt devleti vardı. Yine olması için tüm gücümüzle çalışmalıyız. Atatürk deccaldir. Milattan önce 1881 yılında Firavun Kızıl Deniz'de boğulmuş, milattan sonra da 1881 yılında Atatürk doğmuştur. Atatürk 100 bin Kürt'ü katletmiştir. Türkiye Cumhuriyetine asker olunmaz. Çürük raporu alın ve askere gitmeyin. Yakalayıp götürürlerse firar edin. Ermeni ve Yahudi milletler mazlumdur. Bizim kardeşlerimizdir. Kur'anda Yahudilerden övgüyle bahsedilir. Kürtlerle Yahudiler amca oğludur. Gerilla bir kuş gibidir. Oradan oraya uçuyor. Türk askeri ise eşek gibidir. Bir ton yük yüklüyorlar. Bülent Ersoy Türkiye'nin en şerefli insanıdır."
BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious