PKK'da iç hesaplaşma: 4 üst düzey yönetici öldü

  • Giriş : 28.07.2007 / 09:26:00

PKK'nın Kandil Dağı’ndaki kampında meydana gelen patlamada örgütün 4 üst düzey yöneticisi öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Terör örgütü PKK’nın üst düzey yöneticilerinin Kandil Dağı’nda yaptığı toplantı sırasında bir terörist üzerindeki bombaları patlattı. Patlamada 4 üst düzey örgüt yöneticisinin öldüğü ileri sürülürken, toplantıda bulunan Rıza Altun’un yara alıp almadığı öğrenilemedi.

Fransa’da gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan ve gittiği Avusturya’dan geçen hafta örgütün talimatıyla Kuzey Irak’a çağırılan Rıza Altun'un da bulunduğu Kandil Dağı'nda bombalı saldırı, iddiaya göre şöyle gelişti:

PKK'nın Avrupa'da para trafiğini yöneten Rıza Altun, Kuzey Irak'a döndükten sonra örgütün üst düzey yöneticileriyle parasal durumu görüşmek üzere Kandil Dağı'na çağrıldı. Altun ve örgüt yöneticilerinin toplantısına, PKK'nın dağ kadrosunu yöneten Murat Karayılan son anda katılmaktan vazgeçti. Toplantıya aralarında PKK'nın silahlı kanadı HPG’nin başında bulunan Suriyeli ‘Dr. Bahoz Erdal’ kod adlı Feyman Hüseyin, kod adları ‘Dijvar’, ‘Azat’ ‘Zinar’ ve ‘Serhat’ ile bazı örgüt yöneticileri katıldı. Toplantıda örgütün parasal durumu tartışılmaya başlandı. Toplantıya kısa ara verilince, örgüt liderlerinden Feyman Hüseyin oradan ayrıldı.

Feyman Hüseyin'in ayrılmasından kısa süre sonra da toplantıda bulunan ‘Dara’ kod adlı Muhammet Demirbaş adlı teröist, üzerindeki bombaları patlattı. Ortalık kan gölüne dönerken, saldırıyı gerçekleştiren Muhammet Demirbaş adlı terörist ile toplantıya katılanlardan ‘Dijvar’, ‘Azat’, ‘Zinar’ ve ‘Serhat’ kod adlı örgüt yöneticileri yaşamını yitirdi.

Patlamada toplantıda bulunanlardan çoğu yaralanırken, Rıza Altun'un yaralanıp yaralanmadığı öğrenilemedi.

PKK'nın üst düzey yetkililerinin bulunduğu bir toplantıda böyle bir patlamanın olması örgüt içinde büyük bir paniğe neden oldu. PKK'dan örgüt mensuplarına yapılan açıklamada Kandil Dağı'ndaki patlamayı gerçekleştiren terörist Muhammat Demirbaş'ın bunalıma girerek üzerindeki bombaları patlattığı söylendi.

Kandil Dağı'ndaki bombalı saldırı ve ardından gelişmeler, güvenlik birimlerince telsiz konuşmalarından saniye saniye takip edildi.

Türkiye, Altun için nota vermişti

Türkiye, Fransa'da tutuksuz yargılanan ‘PKK’nın kasası’ olarak adlandırılan Rıza Altun’un geçtiğimiz günlerde Irak’a kaçmasına göz yuman Avusturya’ya nota vermişti. Fransa'dan Avusturya’ya giden Altun, güvenlik birimlerince 4 Temmuz'da gözaltına alınmıştı. 13 Temmuz’da serbest kalan Altun, Viyana’dan Kuzey Irak’a kaçmıştı.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de açıklamasında Interpol tarafından arananan bir teröristin AB üyesi Avusturya’dan uçakla Irak’a gitmesinin kabul edilemez olduğunu söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious