PKK'da örgüt içi hesaplaşma

  • Giriş : 06.10.2006 / 00:00:00

Terör örgütü PKK'da ayrılmalar devam ederken örgüt içindeki hesaplaşmalarda gün yüzüne çıkıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


PKK, geçtiğimiz aylarda Irak'ın Süleymaniye şehrinde öldürdüğü PKK'nın eski Avrupa sorumlusu Kani Yılmaz ile arkadaşı Sabri Tori'nin ardından şimdide terörist elebaşının kardeşi Osman Öcalan'a ikinci kez PKK tetikçileri tarafından saldırı düzenlendi. Öcalan'ın saldırıdan yaralı olarak kurtulduğu bildirildi.

Terör örgütündeki çözülmeler devam ediyor. Teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan ikinci kez PKK tetikçilerinin saldırısından yaralı olarak kurtuldu.

Örgüt Suriye'deki işbirlikçilerinin üst düzey 3 yöneticisini de öldürdü. TRT resmi internet sitesinden verdiği haberde, 3 gün önce Musul'dan Mahmur Kampı'na giderken tuzağa düşürülen Öcalan'ın, saldırıdan yaralı olarak kurtulduğunu duyurdu.

Erbil'deki ilk tedavisinin ardından Bağdat'a götürülen terörist Osman Öcalan, IKYB'nin kontrolünde tutuluyor. Osman Öcalan, daha önce de PKK'lı teröristlerce zehirlenmişti.

Örgüt içi hesaplaşma Suriye'ye de taştı. PKK'lı teröristlerin Suriyeli işbirlikçileriyle hizipleşmesi silahlı çatışmaya dönüştü. Daha önce de Suriye'deki illegal oluşumun yöneticilerini öldüren PKK tetikçileri yine bu sözde partinin 3 yöneticisini öldürdü.

Tüm bu suikastları ise terör örgütü elebaşısının yakalanmasından sonra PKK'nın liderliğini ele geçiren Murat Karayılan'ın düzenlediği iddia ediliyor.

Daha önce Karayılan, Abdullah Öcalan'a ağır suçlamalar bulunmuştu. Öcalan'a hitaben, "Geçmişte yaptığın bariz hataları şimdi tekrarlamayacağız." diyen Karayılan, "Biz daha fazla tecrübe, genişlik ve derinliğe sahibiz. Her şeyden önemlisi örgütsel olarak çeşitli evrelerden geçerek bugünkü düzeye geldik. En azından taktiksel açıdan önderliğin eski hatalarını tekrarlamıyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

Terör örgütü PKK, geçtiğimiz aylarda ise Irak'ın Süleymaniye şehrinde öldürülen Kani Yılmaz'ın aracına bomba koyan 'Numan' kod adlı Welid Çat'ı, kurşuna dizerek öldürmüştü. Liderleri Abdullah Öcalan'ın yakalanış yıldönümünde 'mutlaka' eylem yapmak isteyen terör örgütü PKK'nın, listede yer alan isimlerden Kani Yılmaz'ı hedef seçmişti. Yılmaz suikastı da 'Öcalan'ın anısına' gerçekleştirilmişti.

Osman Öcalan, Nizamettin Taş ve Kani Yılmaz'la birlikte terör örgütü PKK'dan ayrılarak Kürdistan Demokrat Yurtsever Partisi'ni (PWD) kurmuştu.

Kani Yılmaz kod adlı Faysal Dunlayıcı'nın öldürülmeden önce örgüt içinde geçirdiği dönemi de kapsayan anılarını yazdığı ortaya çıkmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious