PKK'daki iç kavga telsizlere yansıyor

PKK'daki iç kavga telsizlere yansıyor.7540
  • Giriş : 03.04.2008 / 11:37:00

Teröristler arasında yapılan telsiz konuşmalarında “Kurtay Faraşin” kod adlı Ertaş'ın öldürülmesinden Suriye uyruklu Fehman Hüseyin'in sorumlu tutulduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Irak sınırında keşif uçuşu yapmayı sürdüren “Heron” adlı insansız hava aracının, bir süre önce Şırnak'ın Uludere Bestler-Dereler Bölgesi'nde kalabalık bir terörist grubu tespit etmesinin ardından özel eğitimli timler tarafından gerçekleştirilen operasyonda aralarında terör örgütünün silahlı kanadının üst düzey sorumlularından “Kurtay Faraşin” kod adlı Abdülkerim Ertaş, yardımcılarından “Piling Hakkari” kod adlı Şaban Aktaş, “Şiyar Van” kod adlı Mustafa İşçan ve Suriye kökenli “Brüsk Kobani” kod adlı Ali Mürşit adlı teröristler etkisiz hale getirildi.

Terör örgütüne 1992 yılında katılan “Kurtay Faraşin” kod adlı Abdülkerim Ertaş'ın, 2004 yılında terör örgütünün İran'daki kanlı eylemlerini organize ettiği, 2005 yılında ise Murat Karayılan'ın talimatıyla örgütün üst yönetim kadrosuna getirildiği kaydedildi. Karayılan'a çok yakın olan ve 2006-2007 tarihleri arasında Irak'ın kuzeyinde terör örgütünün önemli kamplarından olan Haftanin bölgesinin sorumluluğunu yürüten terörist Abdülkerim Ertaş, terör örgütünün “silahlı kanat sorumlusu” Suriyeli “Dr. Bahoz” kod adlı Fehman Hüseyin'in yakın adamı olan “Dr. Ali” kod adlı Yusuf Turhallı'nın yerine Ocak 2008'de “Şırnak, Siirt, Bingöl, Bitlis” sorumlusu olarak atandı.

Terörist Abdülkerim Ertaş'ın etkisiz hale getirildiği örgüte telsizle duyurulurken, terör örgütü mensuplarının büyük şok ve moral çöküntüsü yaşadığı belirlendi. Örgütün telsiz anonslarında, Ertaş'ı riskli eylemlere gönderdiği için Fehman Hüseyin suçlandı. “Suriyeli Dr. Ali'nin intikamını Kurtay yoldaşı harcayarak aldı”, “Suriyelinin hırsı daha ne kadar arkadaşımızın başını yiyecek” şeklinde anonslara yol açtığı kaydedildi.

Güvenlik kaynakları, Fehman Hüseyin'in, Abdülkerim Ertaş'ın yakın adamı Yusuf Turhallı'nın yerine “Şırnak, Siirt, Bingöl ve Bitlis” sorumluluğuna atanmasını hazmedemediği ve Ertaş'ı sürekli riskli eylemlere yönlendirdiğini iddia ederken, güvenlik güçlerinin böyle bir eylem hazırlığındayken Ertaş'ı etkisiz hale getirdiğini belirttiler.

Bu arada Abdülkerim Ertaş'a bağlı bazı teröristlerin örgütten kaçtıkları ve yakında “teslim” olacakları da iddialar arasında yer alıyor.

Terör örgütünün elebaşlarından Murat Karayılan ve Suriye uyruklu Fehman Hüseyin arasında yaşanan liderlik kavgasında bugüne kadar bazı terör örgütü mensupları zehirlenerek, bazıları da silahla vurularak öldürülmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious