PKK'dan kaçan teröristlerden önemli itiraf

PKK'dan kaçan teröristlerden önemli itiraf.7540
  • Giriş : 22.07.2008 / 22:59:00
  • Güncelleme : 22.07.2008 / 22:44:17

PKK'dan kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan 6 terörist, “Etkin pişmanlık” hükümlerinden yararlanarak serbest kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 6 ayrı duruşmada, tutuklu sanıklar, mahkeme heyetine, örgüte katılış ve kaçış nedenlerini anlatarak, “etkin pişmanlık” hükümlerinden yararlanmak istediklerini söyledi.

İKİ KARDEŞ ÖRGÜTTEN KAÇTI

Irak'ın kuzeyindeki terör örgütüne ait kamplardan kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan 2 kardeş, kampta askeri ve siyasi eğitim aldıklarını ancak hiçbir eyleme katılmadıklarını belirttiler.

Örgüt üyesi R.B, mahkeme heyetine, ağabeyi İ.B'den etkilenerek terör örgütüne katıldığını anlattı.
Sanık İ.B ise 2005 yılında örgüt yanlılarının propagandası sonucu İran üzerinden Irak'ın kuzeyine geçerek terör örgütüne katıldığını söyledi.

“ÖLÜMLER GİZLENDİ”

Sanık İ.B, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Irak'ın kuzeyine gerçekleştirdiği hava harekatında örgütün büyük kayıplar verdiğini belirtti.
İ.B, ifadesinde, “Örgütteyken birçok hava saldırısına maruz kaldık. Çok sayıda kişi hava saldırısında öldü. Ancak örgüt bunları gizleyerek propaganda yaptı. Ben zaten hava operasyonlarının artması üzerine yaptığım yanlışlığın farkına vardım. Bu mücadelenin bu şekilde yürümeyeceğini anladım” dedi.

BABA DAYAĞI NEDENİYLE ÖRGÜTE KATILDI

Diğer sanık E.B de Van'da lise son sınıfta okurken, sınıfta kaldığı için babasından dayak yediğini ve bu yüzden örgüte katılmaya karar verdiğini belirterek “etkin pişmanlık” hükümlerinden yararlanmak istediğini söyledi.

DTP İstanbul Esenler ilçe parti binasında tanıştığı kişilerin propagandası sonucu örgüte katılmaya karar verdiğini anlatan “Karasu Amed” kod adlı örgüt üyesi O.U ise “Partiden gelenler örgüte katılmam için bana 100 YTL ile bir cep telefonu verdiler. Ben de Van'dan örgüte katıldım” dedi.

Diğer örgüt üyeleri O.C ve R.K de örgütte bulundukları süre içerisinde hiçbir eyleme katılmadıklarını belirtiler.

Mahkeme heyeti, haklarında “terör örgütü üyesi olmak” suçundan 10'ar yıla kadar hapis cezası istenen sanıkların herhangi bir suçun işlenmesine iştirak etmeksizin gönüllü olarak örgütten kaçarak güvenlik güçlerine teslim oldukları gerekçesiyle “etkin pişmanlık” hükümlerinden yararlandırılarak serbest bırakılmalarına karar verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*