PKK'dan Süryanilere göz dağı

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Eşek üzerine bomba yükleyip patlatan terör örgüt Avrupa'dan köyüne geri dönen Süryanilere gözdağı vermek istemiş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

PKK terör örgütü militanları bir eşek üzerine patlayıcı yerleştirerek saldırı düzenledi. Mardin'in Nusaybin ilçesine bağlı Süryanilerin yaşadığı Üçköy'de geçtiğimiz Perşembe günü meydana gelen saldırıda zaman ayarlı ya da uzaktan kumandalı bombanın patlamasıyla bir eşek telef oldu. Patlamada ölen ya da yaralanan olmadı.
Üçköy sakinleri, yapılan saldırının son yıllarda artan güven ortamıyla birlikte Avrupa'da bulunan Süryanilerin köylerine geri dönmesinin engellenmek istendiğini ileri sürdü.

Üçköy Muhtarı Maravgi Çınar, daha önce de köylerinde mayınlar patladığını, ama ilk defa eşeğe bomba yüklenerek bir eylem gerçekleştirildiğini vurgularak yaşanan olayı şöyle anlattı: "Perşembe günü sabah saat 06.00 sıralarında bir patlama sesiyle uyandık. Çalılar arasına gizlenmiş eşeğin üzerinde bomba patlatıldığını duyduk. Eşeğin köyün girişinde bulunan jandarma karakoluna yönlendirilerek patlatıldığını sanıyoruz. Zaman ayarlı veya uzaktan kumandayla patlatıldığını tahmin ediyoruz. Eşek, köye ve karakola sapmayarak dağ yamacına yola yakın bir yerde infilak ederek telef oldu ve muhtemel bir faciadan kıl payı dönüldü. Allah'ın verdiği canı, ancak Allah alır. Geçen yıl bu zamanlar da, özel aracımla bu yolu kullanırken mayın patladı. Ölümden son anda kurtulduk. Biz bunlardan razı değiliz. Bu tür üzücü olayların bölgemizde artık yaşanmasını istemiyoruz. Huzur ve barış istiyoruz. Bu bizlere birer gözdağıdır. Son yıllarda Avrupa'dan buralara geri dönenler oluyor. Gelenleri caydırmak için yapılmış olabilir."

Avrupa'dan yeni gelen Dağiçi Köyü eski Muhtarı Tedris Kömürcü de, yaşanan olaylardan üzgün olduğunu ifade ederek, "Biz Avrupa'da yaşıyoruz. Artık köylerimize geri dönmek istiyoruz. Bu tür olaylarla çoluk çocuğumuzu korkutuyorlar. Biz burada huzur ve temiz bir hava teneffüs etmek istiyoruz. Bu olayları tasvip etmiyoruz" diye tepkisi dile getirdi.

Eşeğin üzerindeki bombanın patlamasına şahit olan İskender Yar ise "Köyde en erken ben uyanırım. O gün bağ bozumuna erken çıktım. Eşeğin üzerinde semeri ve çalı çırpı yüklenmiş otlarken gördüm. Yanında hiç kimse yoktu. Ben de yoluma devam ederek bağ yoluna gittim. Bir süre sonra büyük bir patlama oldu. Patlama sesinin geldiği yere doğru gittiğimde, sesin otlayan eşeğin bulunduğu yerden geldiğini anladım. Eşek parçalanmıştı ve sadece kafatasını gördüm" dedi.

Bomba yüklü eşeğin patlatıldığı yer, karakola 350-400 metre uzakta, nöbetçi kulübelerine ise yaklaşık 35-40 metre mesafede bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious