PKK'lı Erdal Polat: "HADEP'e gide gele terörist oldum"

PKK'lı Erdal Polat:
  • Giriş : 13.03.2008 / 02:19:00
  • Güncelleme : 13.03.2008 / 00:55:47

7 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan PKK'lı Erdal Polat'ın itirafları dinleyenleri şaşırttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır'da 5'i çocuk 7 kişinin hayatını kaybetmesine ve 76 kişinin de yaralanmasına yol açan bombalı saldırıyı gerçekleştiren Erdal Polat için hazırlanan iddianame tamamlandı.

1 ileri Diyarbakır'da 3 Ocak günü yapılan bombalı saldırının faili PKK üyesi Erdal Polat(23) ve 11 şüpheli hakkında 16 sayfadan oluşan iddianame tamamlandı. İddianamede Bombacı Erdal polat için 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ile 47 yıl hapis cezası istendi.

İddianamede, olayla ilgili tutuklanan ve çoğunluğu Erdal Polat'ın yakınları olan 12 sanığın da "Terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

Talimatı PKK'dan almış

Erdal Polat (23) için hazırlanan iddianamede, saldırı talimatını örgütten aldığını itiraf etti. Bombacı Erdal Polat'ın verdiği ifadede patlama sonrası minübüse binerek Bayramoğlu semtindeki ağabeyinin evine gittiğini, olayda kullandığı uzaktan kumanda, telefon ve sim kartı küçük parçalar halinde kırarak tuvaletin deliğine attığını üzerine su döktüğünü itiraf etti.

Zap kampından geldi

Bombacı Erdal Polat, savcılıkta ilginç ifadadelerde bulundu. Bombacı Polat, Mehmetçiğin kara harekatında teröristlerden temizlediği Zap kampından Türkiye'ye giriş yaptığını ve 1,5 yıl bölgede faaliyet gösterdikten sonra saldırı emri aldığını belirtti.

HADEP'e gide gele terörist olmuş

2000 yılında İstanbul'a gittiğini ve Küçükçekmece HADEP ilçe binasına gidip gelmeye başladığını belirten Polat, kendisine terör örgütü propagandasının yapıldığını, örgüt sempatisi kazandıktan sonra Diyarbakır'a döndüğünü söyledi.

Örgüt adına faaliyette bulunmaktan 3 ay ceza aldı

Örgüt adına faaliyette bulunmak, slogan atmak suçlarından dolayı 2-3 ay cezaevinde kalan Erdal Polat, 2002 yılı ağustos ayında PKK terör örgütüne katılmaya karar verdiğini açıkladı. Van'ın Başkale ilçesi üzerinden İran'a geçtiğini anlatan Polat, oradan da Irak'ın kuzeyine geçtiğini ve 2006 yılına kadar Hakurk, Sinera, Şehidan kamplarında askeri, siyasi ve bomba eğitimi aldığını belirtti.

Hedef Polis Merkezi Amirliği

Bombacı Polat, ilk eylemini Huzurevleri Mahallesi doktor Sıtkı Göral caddesi üzerinde bulunan Huzur Polis Merkezi Amirliği'ne yönelik yaptığını söyledi. Karakola el bombası attığını itiraf eden Polat, Hollanda'da yaşayan amcasının gayri resmi eşi Ayhan Turgut'un evinde kaldığını ifade etti.

Malzemeyi mezarlıkta aldı

20 Aralık 2007 tarihinde Yeniköy mezarlığına giderek buluşma noktasına gelen Haci isimli milis ile örgütün dağ kadrosunda bulunan Rızgari isimli kişilerle buluştuğunu aktaran Polat, eylemde kullanacağı malzemeyi şahıslardan teslim aldığını vurguladı. Aldığı patlayıcıları Haci ve Rızgar kod adlı teröristlerle birlikte Silvan yolu üzerinde park ettikleri Lada marka aracın bagajına koyduklarını ifade eden Polat, Rızgar isimli örgüt mensubundan el yapımı alıcı ve bir vericiden oluşan elektronik uzaktan kumandayı teslim aldığını kaydetti.

Patlatmadan önce parkta vakit geçirmiş

Aracı daha sonra Yeniköy mezarlığına götürdüğünü anlatan Polat, eylem günü bomba yüklü Lada marka aracı Haci isimli milisin olay yerine bıraktığını belirtti. Polat, eylem saatine kadar parkta vakit geçirdiğini, Rızgar kod isimli örgüt mensubunun kendisini telefonla arayarak askeri servis aracının gelişini haber verdiğini söyledi.

Geriye kalanları tuvalete atıp su dökmüş

Bombayı patlattıktan sonra yürüyerek Ofis kavşağına geldiğini belirten bombacı Polat, daha sonra minibüse bindiğini ve Bayramoğlu durağında inerek ağabeyi Murat Polat'ın evine gittiğini anlattı. Ağabeyi Murat Polat'ın evine gittikten sonra tuvalete giren Erdal Polat (23) olayda kullandığı uzaktan kumanda, telefon ve sim kartı küçük parçalar halinde kırarak abisi Murat Polat'ın evinin tuvaetine attığını üzerine su döktüğünü itiraf etti.

Yakınları hakkında da 15 yıl istendi

İddianamede, olayla ilgili tutuklanan ve çoğunluğu Erdal Polat'ın yakınları olan 12 sanığın da "Terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious