PKK'lı teröristi öldüren polislere beraat

  • Giriş : 06.03.2007 / 00:00:00

Silahlı çatışmada ölen PKK'lı Şiar Perinçek’i (26)öldürdükleri, yakalanan örgüt üyesi M. Nurettin Başçı’ya ise işkence yaptıkları iddia edilen 3 polis memuru beraat etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekipleri, eylem hazırlığında olduğu iddia edilen ve motosikletle İncirlik Beldesi’nden kent merkezine giden PKK'lılar Şiar Perinçek ile arkasında oturan M. Nurettin Başçı’yı 28 Mayıs 2004 günü takibe aldı. Onlarca kişinin gelip geçtiği Türkkuşu Kavşağı’nda çıkan silahlı çatışmada yaralanan Perinçek tedavi gördüğü hastanede 3 gün sonra yaşamını yitirdi. Başçı ise sağ olarak ele geçirildi. Perinçek’i öldürdüğü, Başçı’ya ise gözaltındayken işkence yaptıkları iddia edilen polis memurları TEM Emniyet Amiri 35 yaşındaki D.Ö., aynı birimde görevli başkomiser 32 yaşındaki M.G. ve komiser 27 yaşındaki E.Ç. hakkında ‘Kastın aşılması suretiyle adam öldürme, kötü muamele’ suçundan 15’er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Adana 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz yargılanan polis memurları hakkında bugün karar verildi. Polis memurları duruşmaya katılmazken, öldürülen PKK’lı Perinçek’in babası 52 yaşındaki Mihdi Perinçek ile tarafların avukatları hazır bulundu. Perinçek’in avukatları, müvekkilinin polisler tarafından kastı aşacak şekilde öldürüldüğünü iddia etti.

Polis memurlarının avukatı ise, PKK’lı Şiar Perinçek’in tabancayla polis memurlarına ateş ettiğini belirterek, “Müvekkilim polis memurları da, kendilerine ateş açan örgüt üyesine yasal sınırlar içinde karşılık vermiştir. Bu PKK’lılara ait bir kilo TNT, askeri amaçlı 400 gram patlayıcı madde ile 6 el bombası bulunmuştur. Eğer, yakalanmasaydılar Adana, Mersin ve Antalya’da büyük çapta eylem yapacaklardı” diyerek sanık polis memurlarının beraatini istedi.

MEŞRU MÜDAFAA'DAN BERAAT

Mahkeme heyeti, PKK’lı Şiar Perinçek’i meşru müdafaa sınırları içinde öldürdüğü gerekçesiyle Emniyet Amiri D.Ö.’nün beraatine karar verdi. PKK’lı Başçı’ya gözaltındayken işkence yaptıkları iddia edilen başkomiser M.G. ve komiser E.Ç. ise delil yetersizliğinden beraat etti.

Sanık polislerden Emniyet Amiri D.Ö., daha önce mahkemede yaptığı savunmasında, çatışmada ölen terörist tarafından kendisine 2 el ateş edildiğini söyleyerek, “Ben de, bana yasanın verdiği yetkiyi kullanarak karşılık vermek zorunda kaldım. Hatta başlangıçta araç ile çarparak etkisiz hale getirmeyi düşündük. Kesinlikle öldürmek kastım yoktu” diyerek kendisini savundu. Başkomiser M.G. ile komiser E.Ç. de, Başçı’ya işkence yapmadıklarını iddia etti.
Öldürülen Şiar Perinçek’in babası Mihdi Perinçek, kararı temyiz edeceklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious