'PKK'lı teröristin öldürülmesi infazdır!'

'PKK'lı teröristin öldürülmesi infazdır!'.10334
  • Giriş : 09.09.2008 / 21:34:00
  • Güncelleme : 09.09.2008 / 21:34:45

İHD ve MAZLUMDER piknik alanında ölü ele geçirilen PKK'lı Kalkan ile ilgili raporda infaz olduğuna dikkat çektiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İnsan Hakları Derneği (İHD) ve İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Diyarbakır şubeleri, Beyazsu piknik alanında ölü ele geçirilen PKK'lı Nusret Kalkan ile ilgili hazırladıkları raporda, "Kalkan, sağ yakalanma imkanları kullanılmayarak yargısız infaz edildi" değerlendirmesini yaptı.

İHD ve MAZLUMDER Diyarbakır Şubelerinin Mardin'in Midyat İlçesi Beyazsu Mevkii'nde 28 Ağustos günü PKK'lı Nusret Kalkan ailesiyle piknik yaparken öldürüldüğü iddiasıyla ilgili yaptıkları incelemenin raporunu açıkladı.
İHD Diyarbakır Şubesi'ndeki toplantı konuşan İHD Bölge Temsilcisi Mihdi Perinçek, oluşturdukları insan hakları heyetinin Kalkan'ın vurulduğu yerde 1 Eylül günü inceleme yaptıklarını ve resmi mercilerle de görüştüklerini söyledi.

PKK'lı Kalkan'ın olay yerinde uzun bir süre bulunmasına rağmen silah kullanmadan etkisiz hale getirilmediğini belirten Perinçek, kolluk kuvvetlerinin orantısız güç kullanarak, adaletsiz bir şekilde Kalkan'ın ölümüne sebep olduklarını iddia etti.

Yaralı ele geçirilen Kalkan'ın hastaneler arasındaki nakillerden dolayı öldüğünden kuşkulandıklarını dile getirilen Perinçek, olayda "yargısız infaz" olduğunu öne sürerek, olayın hukuki takipçisi olacaklarını kaydetti.

Kalkan'ın babası Ramazan Kalkan, "Oğlum sağ yakalanabilirdi. Silahsız bir haldeyken 10 metre mesafeden ateş edilerek oğlum arkadan ve dur ihtarı yapılmadan vahşice katledilmiştir. Eğer bu ülkede adalet varsa yerine getirilmelidir. Oğlumun öldürülmesi olayının aydınlatılması için adalet istiyorum." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*