PKK'lı teröst orduda çalışmış!

PKK'lı teröst orduda çalışmış! .15457
  • Giriş : 20.07.2007 / 17:53:00

1997’de PKK'dan kaçarak İstanbul’da askeri tersanede 4 yıl çalışan Cengiz İlhan’ı, 15 yıl önce kendi el yazısı ile yazdığı örgütsel döküman ele verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Mardin’de 1992 yılında terör örgütü PKK’ya katılan ve 2 güvenlik görevlisinin şehit edilmesi başta olmak üzere bir çok eyleme katıldıktan sonra 1997’de örgütten kaçarak İstanbul’da askeri tersanede 4 yıl çalışan Cengiz İlhan’ı, 15 yıl önce kendi el yazısı ile yazdığı örgütsel döküman ele verdi. Uyuşturucu kaçakçılığı yaparken yakalanan ve mahkemede yargılanan İlhan’ı kendi yazdığı örgütsel nottan müebet hapis cezasına çarptırdı.

PKK’da eylemlere katıldıktan sonra terör örgütünden kaçan 35 yaşındaki Cengiz İlhan, Ankara’da uyuşturucu ticareti yaparken Kaçaklık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nin yaptığı operasyonla yakalanmasıyla gerçek kimliği ortaya çıktı. 1992 yılında örgüte katılan İlhan, aynı yıl Mardin’in Nusaybin ilçesindeki Üçköy Jandarma Karakolu’na baskın düzenlenip 2 askerin şehit edilmesi, yol kesilerek bir kamyonun yakıldıktan sonra yolculara propaganda yapılması eylemlerine katıldı. Ardından kendi el yazısıyla örgüt karargahına yönelik ‘Bireysel Raporumdur’ başlıklı yarım sayfalık bir kağıda katıldığı eylemleri anlatıp altına ‘Zınar kod Cengiz İlhan’ yazdı. Bu doküman 1996 yılında güvenlik güçleriyle Nusaybin yakınlarındaki bir mağarada girdikleri çatışmada ölü ele geçen 3 PKK’lının üzerinden çıktı. 5 yıl boyunca Nusaybin kırsalındaki Bagok dağında silahlı faaliyet yürüten Cengiz İlhan ise, 1997 yılında örgütten kaçarak İstanbul’a yerleşti.

Aleyhine verilen ifade ve hiçbir ihbar olmaması nedeniyle, PKK’ya katıldığına dair herhangi bir bilgi bulunmadığı için hakkında hiçbir soruşturma ve yakalama kararı bulunmayan İlhan, gittiği İstanbul’da evlenip 1 çocuk sahibi olduktan sonra Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait tersanede vasıfsız işçi olarak işe alındı.

4 yıl boyunca burada çalışan İlhan daha sonra bir uyuşturucu şebekesiyle ilişki kurunca Deniz Kuvvetleri’ndeki görevinden ayrıldı. İlhan’ın kendi el yazısıyla kaleme aldığı doküman ise, birlikte aynı eyleme katıldığı başka bir PKK’lının Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dosyasına delil olarak gönderilince Cengiz İlhan hakkında 2004’te soruşturma başlatılarak yakalama kararı çıkarıldı. 2 yıl önce Ankara’da uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan İlhan’ın Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi’nce arandığı ortaya çıktı. İlhan, Ankara’da uyuşturucu ticareti yapmak suçundan yargılanıp 7.5 yıl hapis cezasına çarptırıldıktan sonra bu kez terör örgütü PKK üyesi olmak suçundan Diyarbakır’a gönderildi.

Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2 yıldan beri yargılanan İlhan, çıktığı her duruşmada, “Ben hiçbir zaman PKK’lı olmadım. Ele geçen doküman hakkında bilgim yok. İsim benzerliği olabilir. Beni mağdur ediyorsunuz” dedi. Dosyadaki doküman haricinde hakkında başka hiçbir delil bulunmayan kendisine ait olduğu ileri sürülen yazı örneğinin başkasına ait olduğunun tespit edilmesi halinde beraat edip serbest kalacak olan İlhan’ı mahkeme, İstanbul Adli Tıp Kurumu’na sevk etti. Adli Tıp Kurumu, dokümanın alınan örnekle karşılaştırıldığını, yazının yüzde 99.99 ihtimalle Cengiz İlhan’a ait olduğuna oy birliğiyle karar verdi.

İTİRAF ETTİ

Gelen bu rapor üzerine ceza alacağını anlayan Cezgin İlhan, çıktığı 11’inci duruşmasında, “Evet o yazı bana ait. Benim başka katıldığım eylemler de var. Zaten örgüte Almanya’ya gönderilme vaadiyle zorla götürüldüm ve bulduğum ilk fırsatta kaçtım. Çok pişmanım, etkin pişmanlıktan yararlanmak istiyorum” dedi. Mahkeme, sanığı ele geçen dokümanda kaleme aldığı eylemlere katılmak suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Ardından cezayı müebbet hepise çevirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious