PKK'lılar "affedilmeyecek"; sadece "teslim ol" denecek

PKK'lılar
  • Giriş : 10.12.2007 / 01:42:00
  • Güncelleme : 10.12.2007 / 01:45:17

Başbakan Erdoğan, PKK'yı dağdan indirmek için yeni bir yasa çıkarılabileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Birliği-Afrika zirvesi için Lizbon'a giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Daha önce çıkarılan "Pişmanlık Yasası"na terör örgütünün direnç gösterdiğini söyleyen Başbakan Erdoğan, bu kez medyanın da katkısıyla daha iyi bir sonuç alınabileceğini belirtti. 

Yeni bir yasayla hem dağa çıkışın hem de inişin sağlanabileceğine dikkat çeken Erdoğan, “Evet, yeni bir yasa çıkartılabilir. Bunu birçok boyutuyla ele alacağız. En yüksek verimi nasıl elde ederiz ona bakacağız” diye konuştu.

Erdoğan PKK'yı dağdan indirme planının da Türk Silahlı Kuvvetleri ile konuşularak hazırlandığını vurguladı.

YENİ YASA HAZIRLIĞI

İl başkanlarına yaptığınız açıklamada eve dönüşten söz ettiniz, yeni bir çalışma mı var? Sözlerinizle TCK'nın 221. maddesine mi vurgu yaptınız?

- Şimdi daha da geliştirebiliriz. Daha önce de kanun çıkardık ama istifade edenlerin sayısı istediğimiz ölçüde olmadı. O zaman bir direnç ve defans oldu biliyorsunuz. Şu anda çok daha farklı bir noktadayız. Medyanın da katkısıyla daha iyi sonuç alabiliriz. Yeni bir çalışmayla dağa çıkışları minimize edebiliriz, yok edebiliriz. Sonra dağdan da inişi sağlayabiliriz.

Muhalefet yine direnç gösterirse...

Muhalefet partilerinden zaten direnç gösterenler oldu. Bütçe görüşmelerine bakın. “Silah bırakmaya davet ediyorlar” diyorlar. Bundan daha doğal ne olabilir? Siyasetçi ne yapar? Silaha mı davet eder? Ama biz kimseyle pazarlık yapmıyoruz. “Yasa bu, gel teslim ol” diyeceğiz.

Yeni bir yasa mı var?

Evet, yeni bir yasa çıkartılabilir. Birçok boyutuyla ele alacağız. Ona göre hazırlıklarımızı yapacağız. En yüksek verimi nasıl elde ederiz, bunu nasıl bir yasayla sağlayabiliriz, ona bakacağız.

Dağa çıkışı nasıl engelleyeceksiniz?

Demokratik açılımlarda zaten sorun yok. İsteyen demokratik mücadele içinde yerini alabiliyor. Ama demokratik mücadele içindekilerin bazıları sınırlarını bilmiyorlar, haklarının nerede bittiğini bilmiyorlar. Bütün dünya terör örgütü diye ilan ederken, onlar bölücü örgüte anlı şanlı kahramanlar diyorlar. Geçenlerde gazetelerde de gördük, bunlar Türkiye"nin üniter yapısı ile hesap içindeler. Biz Türkiye"nin 780 bin kilometrekarelik bütününde ameliyata asla izin vermeyiz.

Açık söylüyorum, bizim üç kırmızı çizgimiz var:

1. Bölgesel milliyetçiliği kabul etmiyoruz.
2. Etnik milliyetçiliği kabul etmiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı hepimizin ortak paydasıdır. Etnik olarak sen yine Kürt ol ama anayasal kimlik olarak Türk vatandaşısın, bunu da kabul et, bunda senden getiren götüren bir şey yok.
3. Dinsel milliyetçiliği kabul etmiyoruz. Burada laiklik tanımı önem arzediyor. Biz 1982 Anayasası'nın gerekçesindeki laiklik tanımını parti programımıza da aldık, yeni Anayasa çalışmasında da var: “Devlet tüm inanç gruplarına karşı eşit mesafededir.” İşte laiklik bunun güvencesidir.

Bu çalışmadan askerlerin bilgisi var mı?

Tabii var. Bunların hepsini Silahlı Kuvvetlerimizle beraber konuşarak yapıyoruz. Biliyorsunuz önceki Eve Dönüş Kanunu"nu da askerimizin talebi üzerine çıkarmıştık. Terörle mücadelede ne gerekiyorsa, TSK"nın ne ihtiyacı olursa onu yerine getiriyoruz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious