PKK'lılara kimlik vermeye son

  • Giriş : 07.08.2006 / 00:00:00

Yerel Kürt hükümeti Türkiye'den kaçan terör örgütü yandaşlarına kimlik verme kararını iptal etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Kuzey Irak'taki Kürt yönetimi arasında terör örgütü PKK ile mücadele konusunda işbirliğinin yolları tartışılırken, yerel Kürt hükümeti Türkiye'den kaçan terör örgütü yandaşlarına kimlik verme kararını iptal etti.

Yerel Kürt yönetimi, Türkiye'den 1984'te göç eden ve Mahmur Kampı'na yerleştirilenlere kimlik ve vatandaşlık hakkı tanınmasına son veren karar aldı.

PKK'ya yakınlığı ile bilinen Fırat Haber Ajansı, Kuzey Irak'taki yerel Kürt hükümetinin 15 yıldan bu yana bölgede kalan ve mülteci olarak yaşam sürdürenler ile Türkiye'den kaçanlara tanıdığı vatandaşlık ve kimlik verme hakkının Türkiye'nin tepkisine neden olduğunu bildirdi.

Bölgedeki Kürt gruplarla yapılan görüşmelerden sonra alınan bir kararla Türkiye'den göç edenlere tanınan vatandaşlık ve kimlik alma hakkı tamamen iptal edildi.

TEK KAMP

Bu arada yerel hükümet ayrıca terör örgütünden kaçanları tek kampta toplamaya karar verdi. Bu amaçla Dohuk-Zaho karayolu yakınlarındaki Gıregevre Kampı oluşturuldu.

Durumları incelenen Türkiye'ye teslim edilmeyen PKK'lıların, sayısı ve kampta ne kadar süreyle tutulacaklarına ilişkin bilgi alınamadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious