PKK'lıların adımları takip edilecek!

PKK'lıların adımları takip edilecek!.12585
  • Giriş : 02.12.2007 / 11:53:00
  • Güncelleme : 02.12.2007 / 12:02:19

PKK'lıların attığı her adım sesli ve görüntülü tespit edilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Daha önce ertelenen Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısı 5 Aralık'ta yapılacak. Toplantıda, PKK ile mücadelede büyük önem verilen Türk Gözlem Uydusu'nun startı verilecek.

Terörle mücadelede elektronik sistemleri devreye sokmaya çalışan Türkiye, PKK'lı teröristlerin attığı her adımı sesli ve görüntülü olarak tespit edecek Türk Gözlem Uydusu için düğmeye basıyor. Teröristler, 1 metreye kadar tespit edilmesinin yanısıra görüntü ve ses kayıtları sayesinde Mehmetçiğin nokta atış yapma kabiliyeti artacak. 2010 yılında tamamlanması planlanan Türk Gözlem Uydusu'nun 250 milyon dolara mal olması bekleniyor. Uydu aracılığıyla Türkiye PKK'nın hareketlerini 4 dakikada bir yenilenen fotoğraflarla yakından takip edecek. Daha önce ertelenen Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısı 5 Aralık Çarşamba günü yapılacak.

GÖRÜNTÜLÜ UYDU PROJESİ

Silah sanayiinde gelişmiş birkaç ülkenin kullandığı ses ve görüntü sağlayan gözlem uydusu projesi için düğmeye basılıyor. Terörle mücadelede ses tespiti yapan uydu sistemine sahip olan Türkiye, teröristlerin faaliyetlerini görüntülü olarak izlemeye imkan sağlayan ve ilk aşaması 250 milyon dolarlık proje için harekete geçiyor. Uydu sisteminin devreye girmesi durumunda oluşturulacak bir “Uydu Haberleşme” ve “Uydu Yer İstasyonu” aracılığıyla terörist faaliyetleri takip etme imkanına kavuşacağız.

4 ADET MİLLİ SAVAŞ GEMİSİ

Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı tersanelerde 4 adet savaş gemisinin inşa edilmesi ele alınacak. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından yürütülen Milli Gemi Projesi(MİL-GEM) kapsamında tasarım ve üretimi türk mühendislerince gerçekleştirilen 1 adet savaş Gemisinin inşası sürüyor.

1 metreden görüntü verecek

3 yıl içinde tamamlanması planlanan uydu sistemi sayesinde terörist faaliyetlere ilişkin görüntüler 1 metrenin altında bir kalitede görüntülü olarak tespit edilebilecek. Gözlem uydusu devreye girdiği taktirde Sınır ötesi operasyonlarda uçaklarımıza, terör mağaralarının yerlerinin belirlenmesi ve örgütün lojistik merkezlerinin tespitinde büyük kolaylık sağlanacak. Uydu aracılığıyla şehirlerdeki terör saldırısı ya da sel veya heyelan gibi tabi afetlerde de uydudan hizmet alınabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious