PKK'lıların telsiz konuşmaları!

PKK'lıların telsiz konuşmaları!.19545
  • Giriş : 17.10.2008 / 18:32:00
  • Güncelleme : 18.10.2008 / 10:33:51

PKK'nın, Mehmetçiğin ateşinden korkup kaçarken yaptıkları telsiz konuşmaları.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

14 EKİM 2008 GÜNÜ SIZMA GİRİŞİMİNDE BULUNAN İKİ AYRI TERÖRİST GRUBA DÜZENLENEN OPERASYONUN ARDINDAN ELDE EDİLEN DİNLEME DOKÜMANINDAN, TERÖRİSTLERİN 35 ZAYİAT VERDİKLERİNİN ANLAŞILDIĞINI BİLDİRDİ

Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, Şırnak'ın Cudi Dağı'nın doğusunda Besta bölgesinde 14 Ekim 2008 Salı günü sızma girişiminde bulunan iki ayrı terörist gruba düzenlenen operasyonun ardından elde edilen dinleme dokümanından, teröristlerin 35 zayiat verdiklerinin belirlendiğini belirterek, zayiatların bir bölümünü bölgeye gömdüklerinin, bir bölümünü ise yanlarında götürdüklerinin, hatta yaralı bir teröristin infaz edildiğinin anlaşıldığını bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı Karargahındaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında konuşan Tuğgeneral Gürak, Şırnak Cudi Dağı'nın doğusunda Besta bölgesinde konuşlu birliğin ileriden emniyetini sağlayan emniyet unsurlarına yönelik 14 Ekim 2008 Salı günü saat 16.00'dan itibaren sızma girişiminde bulunan iki ayrı terörist grubun bu faaliyetine başlama fırsatı verilmeden tespit edildiğini söyledi.

Emniyet unsurlarınca terörist gruplara süratle ateşle karşılık verildiğini belirten Tuğgeneral Gürak, ayrıca, tabur merkezindeki destek silahları ve Şırnak bölgesinde konuşlu kobra helikopterleri ile terörist grupların yoğun bir şekilde ateş altına alındığını kaydetti.

Bu olayla ilgili bölücü terör örgütü unsurlarının kendi aralarındaki telsiz görüşmelerinden alınan bazı dinlemeleri gazetecilere okuyan Tuğgeneral Gürak, örgüt mensuplarının görüşmelerini şöyle aktardı:

-Kaç kişisiniz?

-Bir taraf 22, bir taraf 37, anlaşıldı tamam.

-Sayımız yeterli...

.....

-Havan atıyorlar geri çekiliyoruz 4-5 tane zayiat var.

-Gruplar birleşti yardım istiyoruz, zayiat 5'ten fazla olabilir.

-Ölüleri alacak mıyız?

-Alamayabiliriz.

-Bir tanesi kayadan düşmüş, kalçası kırılmış.

-Bu böyle gitmez kafasına sıkın.

-Destek geliyor, bir yaralının işi bitti.

-9 kişi yaklaştık 30 metre kadar sızmaya çalışıyorduk.

-3 ölüyü geri çekiyoruz, havan atışıyla bizi sıkıştırıyorlar aşağıya çekilin. Geri çekilin bizi görüyorlar. Araç geldi.

-Bir kişi daha gitti

Tuğgeneral Gürak, daha sonraki saatlerdeki bir dinlemeyi de şöyle aktardı:

-Helikopterler geldikten sonra tepenin güneydoğu yamaçlarında çukura girdik, 3 ölü daha verdik. Havan atışlarıyla sıkıştık, daha sonra kobraların gelmesiyle diğer grupla irtibatımız kesildi. 10 dakika önce buluştuk ve kayıp sayısı 34, 6 kişiden biri yaralı, telsizin bataryası zayıf, karşımızda 3-4 kol var. Sayıca bizden üstün olduklarından geri çekiliyoruz.

-Onay geldi geri çekiliyoruz.

-6 kişi yaralı

-Yaralıyla sınırdan geçemezsiniz onu da halledin,

-Dere yatağından çıktık, ölen arkadaşlardan 11 tanesini sakladık, 24 tane kaybımız var.

Tuğgeneral Gürak, 15 Ekimde tespit edilen daha büyük telsizlerin konuşmasında da olayı teyit niteliğinde, ''Dün saat 1'de Serdari'de arkadaşlar düşman pususuna düşüyorlar, ayrıntılar daha sonra verilecek'' şeklinde bir ifadenin geçtiğini bildirdi.

Tuğgeneral Gürak, ''Bu olayda örgüt büyük zayiat vermiştir. Ancak bölücü terör örgütü, ölülerini, Bayraktepe'de de olduğu gibi bölgeye gömmekte, bir kısmını yanında götürmekte veya arazinin uygun yerlerine bu ölüleri saklamaktadır'' bilgisini vererek, bölgede halen arama tarama faaliyetlerinin devam ettiğini söyledi.

"TUGAY KOMUTANININ DİZİNDE VE KABURGALARINDA KIRIK VARDIR. YARALI PERSONELİMİZİN DURUMLARINDA HERHANGİ BİR HAYATİ TEHLİKE BULUNMAMAKTADIR''

Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, Hakkari'de 5 askerin şehit olduğu saldırı sonrasındaki operasyonda kırıma uğrayan helikopterde bulunan 1. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ömer Faruk Küçük'ün dizinde ve kaburgalarında kırık bulunduğunu, olayda yaralanan diğer personelin durumlarında herhangi bir hayati tehlike bulunmadığını bildirdi.

Tuğgeneral Gürak, Hakkari'nin Kavaklı (Beytüşebap-Altındağlar) bölgesinde bir grup teröristin barındığı yönünde bilgiler alınması üzerine, 15 Ekim 2008 Çarşamba günü saat 05.00'de 3 tabur ile bölgede bir operasyona başlandığını söyledi.

Birliklerin, gündüz Kavaklı Vadisi'ni aradıktan sonra aynı gün akşam operasyonun bir sonraki aşaması olan ve teröristlerin muhtemel bulunabileceği bölgeye doğru manevraya başladıklarını bildiren Tuğgeneral Gürak, ''Bu esnada Altındağlar'ın kuzeyinde, saat 20.30'da bir birliğimiz bölgesinde patlama meydana gelmiş, müteakiben teröristlerin açtığı ateş sonucu 4 güvenlik görevlisi şehit olmuştur. Teröristlere şiddetle karşılık verilmesi üzerine temas kesilmiştir'' bilgisini verdi.

Teröristlerin kaçış istikametine doğru süratle saat 22.30'da, 1. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ömer Faruk Küçük'ün komutasında takviye bir komando bölüğünün helikopterlerle sevk edildiğini anlatan Tuğgeneral Gürak, helikopterlerin inişi esnasında bir helikopterin teknik nedenlerden dolayı kırıma uğradığını ve içindeki 16 personelin yaralandığını söyledi.

Yaralıların Şırnak'taki Asker Hastanesine sevk edildiğini ve yaralı personelden birinin hastanede hayatını kaybederek, şehit olduğunu belirten Tuğgeneral Gürak, yaralılar arasında, 1. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ömer Faruk Küçük'ün de yer aldığını kaydetti.

Tuğgeneral Gürak, ''Tugay Komutanı'nın dizinde ve kaburgalarında kırık vardır. Yaralı personelimizin durumlarında herhangi bir hayati tehlike bulunmamaktadır. Meydana gelen olayda şehit düşen personelimize Allah'tan rahmet, değerli ailelerine ve yüce milletimize başsağlığı, tüm yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz. Bölgede operasyonlara devam edilmektedir'' dedi.

''OLAY (BAYRAKTEPE'YE SALDIRI) İLE İLGİLİ İNCELEME 2. Ordu KOMUTANI TARAFINDAN YAPILMAKTADIR. İNCELEME SONUÇLANDIĞINDA PAYLAŞILACAK HUSUSLAR KAMUOYUNA AKTARILACAKTIR''

Tuğgeneral Gürak, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterinde kaç İnsansız Hava Aracı (İHA) bulunduğu ve HERON hava araçlarının ne zaman teslim alınacağı yönündeki soru üzerine Tuğgeneral Gürak, TSK'da İHA bulunduğunu, HERON'ların alınması konusunda da teknik bazı gecikmelerin mevcut olduğunu söyledi.

Hakkari'deki saldırı sonrasında 18 teröristin etkisiz hale getirildiği yönündeki haberlerle ilgili bir soruya ilişkin Tuğgeneral Gürak, ''TSK tarafından yapılan resmi açıklamanın geçerli olduğunu'' belirtti.

Tuğgeneral Gürak, ''Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu'nun hakkında Aktütün saldırısını geç haber almasıyla ilgili soruşturma açıldı mı?'' sorusu üzerine, ''Bununla ilgili açıklamanın daha önce yapıldığını, buna eklenecek birşeyin bulunmadığını'' söyledi.

Terörle mücadele için Güvenlik Müsteşarlığı kurulması hakkında Genelkurmay Başkanlığı'nın görüşüne yönelik bir soruya karşılık Tuğgeneral Gürak, ''Terörle mücadele ile ilgili toplantılara devam ediliyor. Bizim bu konularla ilgili şu anda söyleyebileceğimiz birşey yok. Toplantılar sonrasında yapılan açıklamaları hepimiz biliyoruz. Bu konuyla ilgili çalışmalar devam ediyor'' dedi.

-AKTÜTÜN SALDIRISI-

Tuğgeneral Gürak, Aktütün Karakolu'nun Bayraktepe'deki unsurlarına yönelik saldırı ile ilgili raporun hazırlanıp hazırlanmadığına ilişkin soru üzerine, ''Olay ile ilgili inceleme 2. Ordu Komutanı tarafından yapılmaktadır. İnceleme sonuçlandığında kamuoyu ile paylaşılacak hususlar kamuoyuna aktarılacaktır'' yanıtını verdi.

Tuğgeneral Gürak, saldırıya ilişkin raporların sızmasıyla ilgili olarak da konuyla ilgili bir soruşturma yapıldığının daha önce ifade edildiğini, ayrıca savcılığın da olaya el koyduğunu, bu konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini anlattı.

Tuğgeneral Gürak, Aktütün Karakolu'nun Bayraktepe'deki unsurlarına yönelik saldırı ile ilgili olarak, bu olayın taktik bir durum olduğunun gözardı edilmemesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Bayraktepe ile ilgili konu izah edilirken; birincisi oradaki araziyi bir kere hepimizin çok iyi bilmesi lazım. İkincisi o bölgedeki o andaki kendi kuvvetlerimizin durumunu bilmemiz lazım. Üçüncüsü teröristin de durumunun bilinmesi lazım ve olayın oluş şeklinin de çok iyi bilinmesi gerekiyor, bir değerlendirme yapılmadan önce. Biraz da taktik bilgi sahibi olunması gerekiyor. Bunları bilmeden, buradan bir oda içerisinden bir değerlendirme yapmamızın yanlış olduğunu ve kamuoyunu yanıltmaya neden olduğunu ifade etmek istiyorum. Biz bundan üzüntü duyuyoruz.

Stratejik olarak elbette değerlendirmeler yapılabilir. Ama taktik düzeyde, araziyi, teröristin durumunu, birliklerin durumunu, olayın oluş şeklini ve bunu yorumlayacak taktik bilginiz yoksa, o zaman taktik değerlendirme bazı yanlışlıklara yanlış anlamalara sebebiyet verebilir.

Genelkurmay Karargahında bilgiler bize aşağıdan tam olarak gelmeden taktik bir değerlendirme yapamıyoruz. Bilgiler toplandıkça biz de taktik resmi daha iyi ortaya koyabiliyoruz. Bu nedenle olayı tam anlamadan hiçbir zaman açıklama ve değerlendirme yapmıyoruz.''

-''İSTİHBARAT ZAFİYETİ YOK''-

Tuğgeneral Gürak, bazı basın yayın organlarında, ilk önce istihbarat zafiyeti iddiasına yer verildiğini, şimdi ise istihbaratın gereğinin yapılmadığı yönünde haberlerin bulunduğunu belirtti.

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız'ın düzenlediği basın toplantısında saldırıya yönelik soruların hepsine 51 soru almak suretiyle, çok açık bir şekilde cevap verdiğini ifade eden Tuğgeneral Gürak, terörle mücadelede istihbarat zafiyeti bulunmadığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*