'PKK'lının eşi' hakkında iddiaların sonu gelmek bilmiyor

'PKK'lının eşi' hakkında iddiaların sonu gelmek bilmiyor.15086
  • Giriş : 09.11.2007 / 18:13:00
  • Güncelleme : 09.11.2007 / 18:19:06

'Doktor’ kod adlı S.S. ifadesinde, DTP Van Milletvekili Fatma Kurtulan'la ilgili şok iddialarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra PKK'ya katılan ve 10 yılını Kuzey Irak'ta örgüt kamplarında geçirdikten sonra pişmanlık duyup güvenlik birimlerine teslim olan ‘Doktor’ kod adlı S.S. ifadesinde, DTP Van Milletvekili Fatma Kurtulan'la ilgili şok iddialarda bulundu. Kadın doktor S.S., Fatma Kurtulan'ın halen dağdaki eşi Selman Kurtulan gibi terör örgütü kampında ‘siyasi eğitim’ aldığını ileri sürdü.

Tıp Fakültesi'nden 1995 yılında mezun olduktan sonra bir süre hastanede görev yapan ve ardından PKK'ya katılarak Kuzey Irak'daki kamplara giden kadın doktor S.S., pişmanlık duyunca güvenlik güçlerinin girişimiyle Erbil'den Türkiye'ye getirildi. Örgüt hakkında önemli bilgiler veren S.S. ifadesinde, Kuzey Irak'taki Şehit Harun Kampı'nda uzun yıllar kaldığını ve DTP Van Milletvekili Fatma Kurtulan ile DTP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır'ın, 2003 yılında kampa gelip üç ay boyunca ‘siyasi eğitim’ aldığını ileri sürdü.

Örgütün diğer üyelerince öldürülmesi ihtimali bulunan S.S., devlet korumasına alınırken, hakim önünde verdiği ifadelerde, bazı ünlü isimlerle ilgili şok iddialarda bulundu. S.S., gizli tutulan yaklaşık 40 sayfalık ifadesinde, Kuzey Irak'ta kaldığı Şehit Harun Kampı'nda çatışmalarda yaralanan örgüt üyelerinin tedavilerinin yanısıra, özellikle kadın birliklerin çalışmalarında aktif rol oynadığını, kısa süre içinde PKK'nın kadın yapılanması olan Özgür Kadın Partisi'nin (PJA) sorumlusu olduğunu söyledi. Aynı zamanda terör örgütü üst düzey yöneticileriyle birlikte siyasi eğitim de aldığını belirten S.S., elebaşı Abdullah Öcalan yakalanmadan önce yanında bulunduğunu ve sağlık sorunlarıyla yakından ilgilendiğini anlattı.

“FATMA KURTULAN'DA EĞİTİM ALDI”

PKK'da yılları geçen kadın doktor S.S., bölücçü örgütün elindeki 8 askeri tutanakla teslim alan heyette bulunan DTP Van Milletvekili Fatma Kurtulan'ın da, eşi Salman Kurtulan gibi Kuzey Irak'taki terör örgütü kamplarında ‘siyasi eğitim’ aldığını söyledi. Kadın doktor S.S., “2003 yılında kampa gelen Fatma Kurtulan ile DTP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır'a, üç ay boyunca siyasi eğitim verdim. Eğitimin ardından Kurtulan ile Bayındır faaliyetlerde bulunmak için Türkiye'ye döndüler” dedi.

Bölücü örgütün üst düzey yöneticilerinin kadınlara düşkün olduğunu söyleyen S.S., Fatma Kurtulan'ın eşi ‘Piro’ kod adlı Salman Kurtulan'ın da zaman zaman Şehit Harun Kampı'na gelip, eğitim aldığını iddia etti.

ÖRGÜTE NASIL KATILDI

1995 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitiren S.S., bir devlet hastanesinde iki yıl görev yaptıktan sonra öğrencilik yıllarında tanıştığı terör örgütü PKK üyeleriyle ilişkisini devam ettirdi. Örgüte katılmaya karar veren S.S., Kuzey Irak'taki terör kamplarına gitmek için önce Yunanistan'a geçti, oradan da Avrupa'daki bazı ülkelere gitti. Avrupa'da bir süre yaşayan S.S., daha sonra yasadışı yollardan Kuzey Irak'a geçip terör örgütünün saflarına katıldı.

Kuzey Irak'taki kamplarda terör örgütü PKK'nın doktoru olarak görev yapmaya başlayan S.S., özellikle Güneydoğu'daki çatışmaların ardından yaralanan örgüt üyelerinin tedavilerini yaptı. Örgüt içinde ‘Doktor’ kod adıyla tanınan ve elebaşı Abdullah Öcalan'ın da tedavisiyle ilgilendiğini söyleyen S.S., PKK'nın kadın yapılamasında önemli görev aldı.

3 AYLIK GÖRÜŞME SONUNDA GELDİ

PKK'ya katıldığı için pişman olup teslim olmaya karar veren S.S., kendisine verilen bilgisayar aracılığıyla İzmir'deki ailesiyle temas kurdu. Teslim olma isteği ailesi tarafından polise bildirilen S.S.'nin Türkiye'ye getirilmesi için harekete geçildi. Polisin internet üzerinden sürdürdüğü yaklaşık 3 aylık görüşmeler sonrası S.S.'nin örgüt kampından kaçarak geldiği Erbil kentinden İstanbul'a uçakla ulaşması sağlandı.

S.S. pasaport kontrolü sırasındaki kimlik kontrolünde, ‘terör örgütü üyesi’ olmak suçundan arandığının tespit edilmesi üzerine gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nde sorgulanan S.S., sevkedildiği adliyede, etkin pişmanlık yasasından yararlandırıldı, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious