PKK'nın 100 kiloluk teröristi alay konusu

	PKK'nın 100 kiloluk teröristi alay konusu.7540
  • Giriş : 12.05.2008 / 11:31:00

Bölücü terör örgütü PKK son dönemde darbe üstüne darne yiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TSK'nın kararlı tutu karşısında havadan ve akradan ablukaya alınan örgüt mensupları adeta ahreket edemez hale geldi.

Bu süreçte örgüt içinde ise bir çok farklı gelişme yaşanıyor. Emin Pazarcı da örgüt içinde yaşanan bu gelişmeleri kaleme aldı. İşte Pazarcı'nın o yazısı:

Ramazan Aybi, PKK'nın konsey üyesiydi. Adını sıkça duyduğumuz Dr. Bahoz ayarında bir isimdi. Kod adı "Kurtay" olan Abdülkerim Ertaş da örgütün Irak Eyalet Sorumlusu olarak görev yapıyordu. Operasyonlarda peş peşe öldürülmeleri örgütte deprem etkisi yaptı. PKK da biliyor ki, Türkiye son dönemde kesenin ağzını açtı. Güneydoğu ve Kuzey Irak'ta parayı konuşturmaya başladı.

Hem örgüt içinden hem KDP'den pek çok adam satın aldı. Terörle mücadelede, artık eskisinden çok farklı bir taktik uygulanıyor. Son günlerdeki başarıların arkasında, uygulanan bu yeni taktik var. Muhbirlere verilen para miktarı arttıkça, gelen istihbaratın kalitesi de yükseliyor! Bunun farkında olan örgüt, iyice içe kapandı. Kuzey Irak'tan, nisan ayı başında Türkiye'ye giriş yapması gereken gruplar, bunu bir türlü başaramadılar. Büyük bir bölümü sınırın öbür yakasında bekliyor. Bunda, iki üst düzey PKK'lının timleri ile birlikte imha edilmesinin etkisi oldukça büyük. Kendi aralarında, "Kafa adamlarımız bile yerleri tespit edilip imha edildiklerine göre, biz hiç kurtulamayız" değerlendirmelerini yapıyorlar. Türkiye'nin önlemlerinin güçlü olduğunu görüyorlar... Artık eskisi gibi rahat hareket edemiyorlar.

Şemdinli'deki Aktütün Sınır Karakolu'na yapılan saldırının arkasında da yaşanan bu sıkıntı var. Sınırın sıfır noktasında gerçekleştirilen bu saldırı, örgütün alt kademe militanlara moral kazandırmak için gerçekleştirdiği bir eylem. Ancak, evdeki hesap çarşıya uymadı, PKK 19 ölü bırakarak geri çekilmek zorunda kaldı. Örgüt, içeri adam sokamadığı için sıfır noktasındaki bir karakola saldırdı. Militanların Türkiye'ye geçişlerinden sorumlu olan kişi, "Şerif" kod adlı Ali Benek. Oldukça şişman ve 100 kilonun üzerinde bir PKMK yöneticisi. Ali Benek, Dr Bahoz'a sürekli sözler veriyor:

- Merak etmeyin, ben mutlaka bu geçişleri sağlayacağım... Ancak, verdiği sözleri uzun süredir yerine getiremiyor. Son günlerde örgüt militanları Ali Benek'ten şüphelenmeye başladılar. Alt kademelerde Ali Benek hakkında her türlü dedikodu mevcut. Kimi, "O da T.C'ye satılan isimlerden" damgasını vuruyor, kimisi de "Adam attan inmiyor" diye veryansın ediyor:

- Benek, 100 kilonun üzerinde. Gamsız olmasa, gerçekten görevini yapsa, bu kadar kilo alması mümkün değildi. Artık biraz attan insin de kilolarını eritsin... Örgüt içinde, Ali Benek'e "Sözde gerilla" damgasını vuranların sayısı hayli fazla.

PKK'nın sıkıntıları bu kadarla da sınırlı değil. Üstte Dr. Bahoz ile Dr. Ali (Kimyasal Ali) arasında ciddi bir çekişme var. Murat Karayılan, Dr. Bahoz'u destekliyor. Bu kavgada "Kimyasal Ali" yalnız kalmış durumda. Bu arada, Türkiye ile Kuzey Irak'taki Kürt yönetimi arasında tam bir balayı yaşanıyor. İkili ilişkiler oldukça iyi bir zemine oturmuş durumda.

Son olarak MGK'dan çıkan "Kürt yönetimi ile görüşülebilir" kararı, Barzani'yi rahatlattı. Barzani, Türkiye'nin attığı bu adıma karşı adımlarla cevap verdi. Kuzey Irak'a giden Ahmet Türk'le çeşitli bahaneler ileri sürerek görüşmedi. Bu da PKK'nın büyük tepkisini topladı. Barzani'in ortaya koyduğu tavır, örgüt içinde bir başka moral çöküntüsü yaşanmasına yol açtı. Bu kadarla da kalmadı. Barzani kanadından Türkiye'ye ciddi anlamda istihbarat yağmaya başladı. Örgüt, özellikle alt kademeleri bir tümör gibi saran moral bozukluğunu giderebilmek için Aktütün Sınır Karakolu'na saldırdı saldırmasına da...

Daha fazla batağın içine battı! Son dönemde özellikle AB çevrelerinden PKK'nın üst yönetimine haberler gönderiliyordu: - 6 ay daha eylem yapmayın. AB'nin bunun karşılığında "PKK-Kongra Gel"i terör listesinden çıkaracağı sözleri veriliyordu. PKK öylesine sıkıştı ki, militanlarına moral vermek uğruna AB içinde kendisine destek veren çevreleri de rahatsız etti. Örgütün Kuzey Irak'taki Kürt yönetiminin yanı sıra AB çevreleri ile de ilişkileri bozuldu.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious