PKK'nın 1995 katliamı lanetlendi

PKK'nın 1995 katliamı lanetlendi.14176
  • Giriş : 01.01.2009 / 16:30:00

Diyarbakır'ın Hamzalı Köyü'nde 1995'de PKK'lılarca katledilen biri köy korucusu 27 vatandaş için anma töreni.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

PKK terör örgütü tarafında 14 yıl önce katledilen biri geçici köy korucusu
27 vatandaş için anma töreni düzenlendi. Diyarbakır'ın Kulp İlçesi'ne bağlı
Hamzalı Köyü'nde yapılan anma törenine, Kulp İlçe Kaymakamı Ahmet Günaydın, Lice 2. Motorize Tugay Komutanı Tuğgeneral Şeref Öngay, Kulp Belediye Başkanı Mahmut Zengin, Kulp İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Yaşar Yıldırım, Kulp Emniyet Amiri Abdullah Mollaoğlu ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Yapılan duaların ardında bir konuşma yapan, Lice 2. Motorize Tugay Komutanı Tuğgeneral Şeref Öngay; yaşananları vahşet olduğunu söyledi. PKK terör örgütüne destek verenlerin katlima ortak olduğunu ifade eden, Tuğgeneral Öngay, şunları söyledi: "Yaşadıklarımızı vahşetin dışında başka türlü tarif etmek mümkün mü? Bu vahşeti kabullenebilmek desteklemek mümkün mü? Aslında bu sorulara hayır demeyi çok isterdim. Ancak maalesef hayır diyemiyorum. Bunu destekleyebilen gammazlar ve gaflet içerisinde bulunanlar var. Sözde halkın iyiliğini istediğini söyleyerek, onların yaşam hakkını hiçe sayarak, katliam yapanlara kucak açanlar destek verenler, sizlerde tetik çeken hainler kadar bu katliamdan sorumlusunuz. Sizlerde onlar kadar katilsiniz" dedi.

Konuşmaların ardından İlçe Müftülüsü Muhammed Çiçek birlikte, şehitlere
dualar okundu. Kulp Kaymakamlığı tarafından Hamzalı köylülerine dağıtılan
yardımların ardında tören olaysız sona erdi.

KATLİAM 14 YIL ÖNCE GERÇEKLEŞTİ

Hamzalı Köyü'ne 1 Ocak 1995'de PKK'lı baskın düzenleyen bir grup PKK'lının yaptığı katliamda, aralarında 1'i geçici köy korucusunun da bulunduğu 19 vatandaş öldürülmüş, 6'sı da yaralanmıştı. Yaralılardan 2'si de tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmişti. Bu olayın ardından teröristler 16 Mart 1995'de bir kez daha saldırı düzenleyerek 6 vatandaşı daha katletmişti. Böylece köyde 3 ayda 27 kişi PKK'nın hain saldırısında yaşamlarını yitirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*