PKK'nın 2 numaralı adamı Nesil Özcan öldürüldü

PKK'nın 2 numaralı adamı Nesil Özcan öldürüldü.16536
  • Giriş : 08.08.2007 / 09:43:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 12:37:23

7 askerin şehit edilmesinin sorumlusu PKK’nın Türkiye’deki 2 numaralı adamı Nesil Özcan öldürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tunceli'de ölü ele geçirilen PKK'nın Türkiye'deki 2 numaralı adamı 'Medeni'kod adlı Nesil Özcan'ın Pülümür'de 7 askerin şehit edildiği Kocatepe Jandarma Karakolu'na düzenlenen saldırıyı yönettiği ve planladığı açıklandı

Tunceli Valiliği, Ovacık İlçesi Mercan Dağları Katır Gediği Bölgesi'nde 1 Ağustos tarihinde güvenlik güçleri ile girdiği çatışmada öldürülen 6 terörist arasında bulunan terör örgütünün sözde askeri konsey üyesi ve 'Dersim' adını verdiği bölgenin koordinartörü 'Medeni' kod adlı Nesih Özcan'ın bölgede yaptığı eylemleri açıkladı. Amerikan yapımı 2 M-16 tüfekle ölü ele geçirilen terörist Özcan ile diğer teröristlerin üzerinden çıkan malzemelerinde fotoğraflarını dağıtan valilik yaptığı açıklamada, Özcan'ın 4 Haziran 2007 tarihinde Pülümür Kocatepe Jandarma Karakolu'da yapılan ve 7 askerin şehit olduğu, 7 askerin de yaralandığı baskının planlayıcısı ve yöneticisi olduğu söyledi. Açıklama şöyle:

* 'Medeni' kod isimli Nesih Özcan isimli terörist olduğu, anılan teröristin Tunceli-Pülümür Kocatepe Jandarma Karakol Komutanlığı'na yönelik olarak yapılan intihar saldırısının yapılmasına emir veren, planlama ve yönetimini üstlenen terörist olduğu anlaşılmaktadır.

* Bu teröristler, il sınırının her iki tarafında yaylacılık yapan vatandaşlara musallat olduğu, vatandaşlardan zorla para, hayvan, yiyecek ve malzeme istedikleri, kara ve demiryolları üzerindeki ulaşımı tehdit ettikleri, resmi ve özel yatırımcıları tehdit ederek gasp, adam kaçırma, haraç alma gibi eylemlere yöneldikleri, kara ve demiryolu ulaşımı ile operasyona çıkan güvenlik kuvvetlerine yönelik mayın ve patlayıcı madde kullanma eylemi arayışı içinde oldukları yolunda istihbarı bilgiler alınmıştır.

* Güvenlik kuvvetlerince eş zamanlı ve müşterek bir operasyon kapsamında, 1 Ağustos 2007 tarihinde Mercan Dağları Katır Gediği bölgesinde bir grup teröristle karşılaşılmış güvenlik kuvvetlerinin 'Dur' ihtarına teröristlerin karşılık vermesi üzerine çıkan silahlı çatışma sonucunda 3 asker şehit olmuş 6 terörist ölü olarak ele geçirildi.

* Ölü ele geçirlen teröristlerin üzerinden 2 M-16 tüfek, 3 Kalaşnikof tüfek, 1 Kanas keskin nişancı tüfeği ele geçirildi.

AMERİKAN YAPIMI SİLAHLAR

Ölü ele geçirlen teröristlerin üzerinden 2 M-16 tüfek, 3 Kalaşnikof tüfek, 1 Kanas keskin nişancı tüfeği bu silahlara ait mühimmat ve techizat, 1 büyük telsiz, 7 el bombası, uzaktan kumandalı patlayıcı yapımında kullanılan 2 küçük telsiz, 2 oto alarm kiti, 10 kilo patlayıcı madde yapımında kullanılan amonyum nitrat, 15 elektrikli fünye, 8 batarya bloğu, çok miktarda örgütsel doküman ve malzeme ele geçirildi.

7 şehidimiz

Karakol baskınında Eraslan Güngör, Burhan Yalçın, Eyüp Yabangülü, Mustafa Aslan, Emrah Kayadelen, İlhan Sağlam ve Erdem Erkaçtı şehit olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious