PKK'nın ağır silahları var

PKK'nın ağır silahları var.40520
  • Giriş : 28.09.2007 / 10:44:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, PKK'nın Amerikan yapımı hafif silahların yanı sıra top ve tank gibi ağır silahları bulunduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erdoğan, ABD'nin bu konuda gerekli hassasiyeti göstermediğini belirtti.

Başbakan Erdoğan New York'taki temaslarında PKK ile mücadele konusunda ABD'den beklenen desteğin hala gelmediğini vurgulayarak, terör saldırılarının iktidarın seçeneklerini azalttığını söyledi.

Başbakan, "PKK kamplarında top, tank ve buna benzer Amerika'ya ait maalesef ağır silahlar çıktı. Bunun yanında yakaladığımız PKK terör mensuplarının ellerinde silahlar çıktı, bunu Amerikalı yetkililer sonunda kabul ettiler. 'Evet' dediler. 'Bazıları işte bölgeler terk edilirken,oralarda kaldığı için onlara kaldı' dediler. 'Bazıları korsanlar, silah tüccarları vasıtasıyla bunlara ulaştırıldı' denildi. Bu tabii Türk halkıüzerinde çok çok olumsuz tesirler meydana getirdi ve bu noktayla ilgili de biz doğrusu hala o beklediğimiz tavrı göremedik" dedi.

Erdoğan, "İnşallah kısa bir süre sonra burada Başkan (ABD Başkanı Bush) ile de bir görüşmemiz olacak, daha geniş konuşacağız. Dışişleri Bakanı'yla bu konuları görüştük, kendileri bu konuyla ilgili olarak gerekli hassasiyeti göstereceklerini bizlere ifade ettiler" şeklinde konuştu.

ABD askerleri çekilirse...

Başbakan Erdoğan, eski ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Holbrooke'un "Irak'taki Amerikan askerleri çekilirse topraklarınızı kullandırır mısınız?" sorusuna verdiği cevap, hükümetin bu konudaki tavrını da net bir biçimde ortaya koydu.

Başbakan, "Bir ön koşul yok" dedi ancak ABD'den çekilme takvimi istedi.
Kongre'nin gündemindeki Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili tasarıya da dikkat çeken Erdoğan "Bu tasarının geçmesi iki ülke ilişkilerini zehirler" dedi.

Holbrooke'un açıklamaları

Eski ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Holbrooke ise, "Şu anda ABD için Türkiye kadar stratejik öneme sahip başka ülke yok" dedi.

Holbrooke, Dış İlişkiler Konseyi'nde Başbakan Erdoğan'ın yaptığı konuşma öncesinde, Türkiye ve Başbakan Erdoğan'la ilgili övgü dolu ifadeler kullandı.
Türkiye'nin, Amerika için en önemli stratejik ülkelerden biri olduğunu belirten Holbrooke, Türkiye'nin Avrupa ve Ortadoğu'nun istikrarı için önemli ülke olduğunu kaydetti.

Holbrooke, "Şu anda ABD için Türkiye kadar stratejik öneme sahip başka ülke yok. Türkiye, soğuk savaş zamanında ABD için Almanya neyse odur" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious