PKK'nın aranan adamı yayında !

PKK'nın aranan adamı yayında !.18564
  • Giriş : 04.12.2007 / 16:55:00
  • Güncelleme : 04.12.2007 / 17:01:54

Türkiye'nin yıllardır aradığı teröristler canlı yayında boy gösteriyorlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin yıllardır kırmızı bültenle aradığı teröristler, terör örgütü PKK'nın televizyonu Roj Tv'de boy gösteriyor. Kanalın terör örgütüyle ilgili hazırladığı son programa, kırmızı bültenle aranan PKK/Kongra-Gel'in ikinci ismi DEP eski milletvekili Remzi Kartal, katıldı.

Türkiye'nin kırmızı bültenle aradığı 176 teröristten terör örgütü PKK üyeleri Mehmet İltaş ve Mehmet Eşref Kızılay'ın Almanya tarafından Türkiye'ye iade edilmesi yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Türkiye'de terör eylemleri gerçekleştirdikten sonra yurtdışına kaçan PKK'lılara iadeleriyle ilgili yoğun diplomatik çabalar, çoğu zaman sonuçsuz kalıyor.

Adalet Bakanlığı'nın verilerine göre son 10 yıl içinde aralarında PKK'lıların da bulunduğu sadece 10 kişinin iadesi sağlanabildi.

Türkiye'nin aralarında teröristlerin bulunduğu 43 terör suçlusu ile ilgili AB ülkelerinden iade talebi sürüyor. Bu kapsamda toplam kişi sayısı ise 205. Bunlardan 107'si ile ilgili iade talebi reddedildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye 603 Türk ve yabancıyı işlediği suçlar nedeniyle iade edilmeleri amacıyla İnterpol kanalı ile arıyor. Bunlardan 305'i PKK, DHKP-C, MLKP ve El Kaide gibi terör örgütü suçlusu. 133 kişi asayiş suçundan, 111 kişi kaçakçılık, 54 kişi de mali suçlardan aranıyor.

Türkiye, İnterpol kanalı ile aradığı 603 suçludan 413'ü hakkında kırmızı bülten çıkardı. 104 suçlu hakkında da kırmızı bülten çıkana kadar uluslararası arama kararı yerine geçen 'düfizyon' kararı bulunuyor. 86 suçlu ise doğrudan talep yöntemi ile Türkiye'ye iade amacıyla aranıyor.

Kırmızı bültenle aranan teröristleri Avrupa ülkelerinden isteyen Türkiye'ye "Bulamıyoruz" mazereti uyduruluyor. Fakat Avrupa ülkeleri tarafından iadesi yapılmayan teröristler, örgütünün televizyonu Roj Tv'de boy gösteriyor.

Canlı yayınlara katılan teröristler, PKK'nın son durumu hakkında bilgi veriyor. Örgüt propagandası da yapan teröristler Türkiye'ye ağır hakaretlerde bulunuyor.

Roj Tv'nin terör örgütüyle ilgili hazırladığı son programa, kırmızı bültenle aranan terör örgütü PKK/Kongra-Gel'in ikinci ismi DEP eski milletvekili Remzi Kartal, katıldı.

Canlı yayın programında stüdyoda yer alan terörist Kartal, Türkiye'ye hakaret ve tehditler savurdu.

Programa örgütün üst düzey sözde yöneticilerinden Sozdar Avesta'da telefonla katıldı. Dün ise örgütün televizyonunda yakalandığı iddia edilen elebaşlardan Cemil Bayık'ın, nerde çekildiği belli olmayan açıklamaları yayınlandı. Terörist Bayık, yine hakaret içeren açıklamalarda bulundu.

"DTP EŞİTTİR PKK' BİÇİMİNDEKİ YAKLAŞIM OYNAMAMIZ GEREKEN ROLÜN ÖNÜNÜ TIKIYOR"

Öte yandan DTP'li 10 milletvekili de, PKK'nın yayın organı ROJ TV'nin yayınlarına, stüdyo konuğu olarak, canlı telefon bağlantısı ya da demeçle katılıyor. Son olarak sahte çürük raporu hazırlayarak askerlik yapmaktan kaçtığı ileri sürülen DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş, örgütün televizyonuna canlı telefon bağlantısı yaptı.

Nerede olduğu konusunda birşey söylemeyen Demirtaş, terör örgütünün Kürt sorununun çözümüne ilişkin 7 maddelik sözde deklarasyonu "Son derece makul bir deklarasyon olduğunu gözlemliyoruz." diye yorumladı.

Kürt sorununun çözümünün bölgeyi ve Ortadoğu'yu rahatlatacağını savunan Demirtaş, sorunun Türkiye'nin üzerinde bir kambur halinde olduğunu belirterek demokrasinin gelişmesinin de sorunun çözümünde önemli bir halka oluşturduğunu kaydetti.

Terör örgütünün sözde deklarasyonunu tüm aydınların, demokratların, siyasi çevrelerin ve duyarlı tüm çevrelerin ilgi ve heyecanla değerlendirmesi gerektiğine inandıklarını ifade eden Demirtaş, AK Parti'nin tutumunun önemli ve belirleyici olacağını söyledi.

Deklarasyonda Türkiye'nin bölünmesi ve parçalanmasının istenmediğini dile getiren Demirtaş, "Biz bu deklarasyonu yeni bir fırsat, sorumlu bir yaklaşımla değerlendiriyoruz. Çözüm isteyen herkesin, gerçekçi öneri politikalar geliştirmeleri gerekiyor. Buna ihtiyaç vardır. Bu süreçte üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeye hazırız." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious