PKK'nın ateşkesini muhatap almayız

  • Giriş : 29.09.2006 / 00:00:00

Emniyet sözcüsü İsmail Çalışkan: "PKK'nın ateşkesini muhatap almayız" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, terör örgütü PKK'nın ateşkes ilan etmesiyle ilgili olarak, "Kim hangi konuda ne söylerse söylesin, o bizim muhatabımız değildir, bu konuyla ilgilenmiyoruz. Terörle mücadelemiz her zaman olduğu gibi en üst seviyede devam edecek" diye konuştu.

Haftalık basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapayan İsmail Çalışkan, terör örgütü PKK'nın ateşkes ilan etmesiyle ilgili bir soruya da cevap verdi. Terörle mücadelenin Emniyet Genel Müdürlüğü açısından kesintisiz devam edeceğini ifade eden İsmail Çalışkan, ülke içinde kimin silah taşıyıp kimin taşıyamayacağının belli olduğunu, ancak devletin müsaade ettiği kişi ve kurumların silah taşıyabileceğini kaydetti. Geçmişteki ateşkes çağrılarına karşın Emniyet Teşkilatı ve diğer güvenlik güçlerinin, terörle macadeleyi hiçbir zaman bırakmayarak en üst seeviyede sürdürdüğünü vurgulayan Çalışkan, "Kim hangi konuda ne söylerse söylesin, o bizim muhatabımız değildir, bu konuyla ilgilenmiyoruz. Terörle mücadelemiz her zaman olduğu gibi en üst seviyede devam edecek. Terörle mücadele konusunda kim ne söylerse söylesin Türkiye Cumhuriyeti'nin politikası ve Emniyet Teşkilatı'nın görevleri bellidir. Bu görevler çerçevesinde hiçbir ödün vermeden terörle mücadeleyi sürdüreceğiz" diye konuştu.

Bir gazetecinin, son günlerde bazı yetkililerin 'İrticanın tehlikeli boyutlara ulaştığı' şeklindeki açıklamalarını hatırlatarak, Emniyette bu yönde bir çalışma olup olmadığını sorması üzerine İsmail Çalışkan, "Türkiye Cumhuriyeti'nin yasaları bellidir. Bu yasalar dışında hareket eden bir grup ya da kesim varsa, bununla ilgili Emniyet Teşkilatı gereğini yapar. Bir suç varsa bunu adliyeye, savcılara havale eder ve bu konuyu takip eder" diye konuştu.

Başka bir gazetecinin, "Sizce de irtica tehlikeli boyutlara ulaştı mı?" diye sorması üzerine İsmail Çalışkan, bu konuda bir değerlendirmelerinin olmadığını kaydetti. Çalışkan, kanunlara aykırı hareket edenler olursa, bununla ilgili bilgi ve bulgulararı savcılıklara havale ettiklerini bildirdi.

Gazeteciler, "Erzurum'da Başbakan'ın makam aracına, yanlış yere park ettiği gerekçesiyle bir polis memurunun ceza kestiğini, Başbakanlığın da bu cezayı ödediğini hatırlatarak, ceza kesen polis memuruna ödül verilip verilmeyeceğini" sorması üzerine İsmail Çalışkan, sözkonusu polis memurunun, yapması gereken bir işi yaptığını belirterek, yanlış yere park eden her araca ceza kesildiğini ifade etti. Çalışkan, kendisine de aynı nedenle park cezası kesildiğini ve kendisinin bu cezayı ödediğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious