PKK'nın bombaladığı 'Şehri köprüsü' yeniden yapılıyor

PKK'nın bombaladığı 'Şehri köprüsü'  yeniden yapılıyor.18583
  • Giriş : 20.11.2007 / 11:27:00
  • Güncelleme : 20.11.2007 / 11:43:37

HAKKARİ’nin Yüksekova İlçesi Dağlıca Bölgesi’nde Avaşin Çayı üzerinde bulunan ve Dağlıca Piyade Taburuna ulaşımı sağlayan Şehri Köprüsü yeniden yapılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sarp kaylıklar ile derin uçurumların yer aldığı Yüksekova İlçesi’ne 51, Dağlıca Piyade Taburu’na ise 15 kilometre uzaklıkta bulunan Şehri Köprüsü, Yüksekova İlçesi ile Dağlıca bölgesinin ulaşımını sağlıyordu. 35 metre uzunluğunda 6 metre genişliğindeki köprüye, PKK’lı teröristler tarafından tahrip gücü yüksek patlayıcı döşendi. Jandarma 5'inci Bölük Komutanlığı ile Dağlıca güzergahına ulaşımı sağlayan köprü, 21 Ekim gecesi Dağlıca taburuna saldıran kalabalık terörist grubu tarafından havaya uçurulmuştu. Saatlerce süren çatışmalarda 12 asker şehit olurken, 16 asker yaralanmıştı.

Tahrip edildikten sonra ilk defa DHA’nın görüntülemeyi başardığı Şehri Köprüsü’nün onarım çalışmalarını da yine DHA görüntüledi. Karayolları 11'inci Bölge Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkarılan yeni köprünün tahrip olmayan ayakları arasındaki 22 metrelik bölümü yapılırken genişliği 8 metre, yüksekliği ise 11 metre olacak. 280 bin YTL’ye mal olacak olan köprünün inşaatında 25 işçi çalışıyor ve hafta sonuna kadar da bitirilmesi planlanıyor.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious