PKK'nın elebaşlarından Murat Karayılan kayıp

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan'ın yakalanmasından sonra PKK'nın liderliğini ele geçiren Murat Karayılan'ın, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) örgüte yönelik başlattığı operasyonların ardından sesi çıkmaz oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TSK'nın Irak sınırına askeri yığınak yaptığı günlerde İran ordusu da, PKK'nın İran'da örgütlenmek için kurduğu Kürdistan Özgür Yaşam Partisi'nin (PAJK) faaliyetlerini engellemek için PKK kamplarına füze saldırısı düzenledi.

Operasyonda İran-Irak-Türkiye üçgenindeki Hınerek Kampı'na Katyuşa füzesiyle saldırı yapıldı. PKK'nın silahlı eylemlerini yöneten ve örgütün sözde Yürütme Konseyi Başkanlığı'nı yapan Murat Karayılan'ın, saldırı sırasında kampta bulunduğu ve son anda kurtulduğu belirtiliyor. Karayılan, Kandil Dağı'ndaki ana karargaha kaçtı.

Son olarak İran, PKK'nın Kandil Dağı'ndaki kamplarına füze ve bomba yağdırdı. İran ordusunun, PKK'nın ana eğitim merkezi olarak kullandığı sınırdaki Kandil Kampı'nı bombalarken; aralarında Murat Karayılan'ın da bulunduğu örgütün Başkanlık Konseyi'nin kampı terk ettiği öne sürülüyor. Murat Karayılan, Cemil Bayık, Duran Kalkan ve Mustafa Karasu'nun da yer aldığı teröristlerin, Kuzey Irak'ın Ranya ve Revanduz kasabaları arasındaki dağlık alandaki kamplara çekildiği kaydediliyor.

PKK'nın elebaşlarından Karayılan, olaylar sırasında örgüt adına sık sık açıklamalarda bulunuyordu. Özellikle PKK'ya yakınlığıyla bilinen internet sitelerine yaptığı açıklamalarda, Karayılan örgütün düşüncelerini açıklıyordu.

Fakat Türkiye ve İran'ın başlattığı operasyonlarla birlikte Karayılan'ın hiçbir örgüt sitesine açıklama yapmaması ise dikkat çekiyor.

Örgüte yakınlığıyla bilinen ve sürekli Karayılan'ın açıklamalarını yayınlayan 'www.firatnews.com' adresli internet sitesi, en son Karayılan'ın açıklamalarını 16 Nisan 2006 tarihinde yayınladı.

Örgütün yayın organı Roj Tv'de ise Karayılan'ın birkez açıklaması yayınlandı. O günden bugüne Karayılan'ın hiçbir açıklaması bu sitede ve örgütün kendi sitesinde ve televizyonunda yayınlanmadı.

Artık Murat Karayılan, Cemil Bayık, Duran Kalkan ve Mustafa Karasu gibi terör örgütü PKK'nın önde gelen isimleri açıklama yapmazken, açıklamaları ise ismi tanınmamış militanların başında bulunan şahıslar yapıyor.

"Geçmişte yaptığın bariz hataları şimdi tekrarlamayacağız." diyerek teröristbaşı Öcalan'a yönelik ifadelerle dikkatleri üzerine çeken Karayılan'ın, şimdi neden sustuğu merak ediliyor. İran'ın Kandil Dağı başta olmak üzere PKK'nın kamplarına saldırması sırasında iç kesimlere kaçan Karayılan'ın yaralanıp yaralanmadığı ise bilinmiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious