PKK'nın eski Avrupa sorumlusundan çarpıcı itiraflar

  • Giriş : 25.10.2007 / 15:54:00

Bölücü örgütün eski Avrupa sorumlusu, PKK ile ilgili çarpıcı itiraflarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

PKK'nın eski Avrupa sorumlularından A., örgütün 500-600'ü Kandil Dağı'nda olmak üzere Kuzey Irak'ta 3 bin civarında; Türkiye sınırları içindeyse 1200 kadar silahlı mensubu olduğunu iddia ediyor. Son yedi yılda 2 bin PKK'lının örgütü bırakıp Kuzey Irak'a yerleştiğini, evlenip sivil hayata başladığını söyleyen A.'nın önemli iddialarından biri de, PKK üstündeki hâkimiyetini sürdürebilsin diye Öcalan'a olanak tanındığı yolunda!

1985'te PKK'ya katıldığında 23 yaşındaydı. Dağda geçirdiği yılların ardından, 1992'de Avrupa'ya çıktı ve PKK'nın Avrupa sorumlularından biri oldu. 12 yıl PKK'da yer aldıktan sonra kendi ifadesiyle "fikri ve ideolojik anlaşmazlıklar nedeniyle" örgütten ayrıldı. Avrupa'da kendine başka bir hayat kurmaya çalışırken, birkaç kez örgüt mensuplarının fiili saldırısına maruz kaldı. Yine kendi ifadesiyle "örgütten ayrıldığı için" halen PKK'lılarca pek sevilmiyor! Bir ayda 50'yi geçen şehit, tezkerenin TBMM'den geçmesiyle Türk Ordusu'nun Kuzey Irak'ta PKK'ya karşı bir sınır ötesi operasyon ihtimali ve örgütün bugünkü yapısı kamuoyunda tartışılırken; Yeni Aktüel'in PKK'nın mevcut durumuna ilişkin sorularını adının saklı kalması kaydıyla telefonda yanıtladı

- Türkiye'de demokratik süreç iyi kötü ilerlerken, terör örgütü PKK şiddeti yeniden tırmandırarak neyi amaçlıyor?

PKK büyük bir çıkmaz içinde. Programlarına bakarsanız, Türkiye'ye entegrasyonu savunuyorlar. Bir toprak talepleri de yok; Türkiye'nin mevcut sistemi içinde çözüm bulmaktan bahsediyorlar. Ama öte taraftan da silahlı mücadele yürütüyorlar. Temel paradoksları bu: Artık bir stratejileri kalmaması. Hatırlarsanız, Türkiye 2002'de bir pişmanlık yasası çıkarmıştı. O zaman devlet PKK'nın üst düzey isimlerini o pişmanlık yasası kapsamına dahil etseydi, dağdakilerin hepsi gelecekti. Beklentileri bu yöndeydiAma devlet o isimleri pişmanlık yasası kapsamına almadı. Haliyle PKK artık dağa mahkûm olmuş bir güç. Eylemden başka bir alternatifi yok. Ordunun operasyonları da devam ettiğine göre, çatışmak durumunda. Ve Türkiye'den bazı çevreler de dahil birçok kesim PKK'nın bu durumunu kullanmaya çalıştı.
- Nasıl?

Öcalan yakalandığında Türkiye'ye "Beni örgütümü tasfiye eden adam durumuna düşürmeyin. Kürtler tarafından hainlikle suçlanacak pozisyona getirmeyin" demişti. PKK'nın üstündeki hâkimiyetini sürdürebilsin diye Öcalan'a olanak tanındı! Örgütü yönetmesine aracılık eden avukat görüşmeleri, bu olanaklardan biriydi.

PKK'nın 2004'te ateşkese son verme kararı aldığı kongresine, şimdi Berlin'de yaşayan Mahmut Şakar başta olmak üzere, Öcalan'ın avukatları da katılmıştı. Kongre kameraya kaydediliyordu. Şahin kanat dahil PKK yönetiminin ağırlıklı bir kesimi ateşkesi bozup eylemleri tekrar başlatmaya karşıydı. Tartışmalar artınca, Öcalan'ın avukatları, kayıttaki kameraları kapattırarak "Önderimizin kararıdır, bu kongreden bu savaş kararı çıkacak" dediler! Ama devletin, PKK sorununu Türkiye içinde tasfiye etmeye çalışırken hesaplamadığı bir şey oldu: Irak'ın işgali! Amerika'nın Irak'a müdahalesi ve Irak'ın kuzeyinde federatif bir Kürt hükümetinin ortaya çıkması hem Türkiye'nin hem PKK'nın planlarını boşa çıkardı. Yoksa Türkiye 1999'da PKK'yı ve Öcalan'ı kendi çizgisine yakın bir noktaya getirmişti. Türkiye için Kuzey Irak'taki federatif oluşum, PKK kadar önemli ve öncelikli oldu. PKK nedeniyle çıkarılan tezkere de, aslında Kuzey Irak'taki Kürt hükümeti üzerinde bir baskı unsuru.

- Öcalan'ın halen örgüt üzerinde tam bir hâkimiyeti olduğu söylenebilir mi, yoksa bölünmeler var mı?

Öcalan'ın halen örgüt üzerindeki etkisi dört dörtlüktür. Bunun dışına çıkamazlar. PKK'nın merkez adamlarının, Öcalan'ın yakalanmasından önce de iradeleri kırılmış, ideolojik inançları kalmamıştı. Haliyle Öcalan'a alternatif geliştirebilecek bir pozisyonları yok. Kendileri de bitmiş, inançları daAma Kuzey Irak'ta bir Kürt devletinin oluşumu hesapları alt üst etti. Yine de Öcalan bugün silahları bırakın, dese ya da bir genel af çıksa örgüt feshedilir. Mehmet Ağar, düz ovada siyaset yapsınlar derken bunu çok iyi biliyor. Ama Türkiye'de bazı derin kesimler bundan yana değil. Çünkü onların daha Irak'a yönelik hesapları var.

- PKK'da bölünme yok, diyorsunuz ama 2005'te Kuşadası'ndaki bombalı saldırıyı "Kürdistan Özgürlük Şahinleri" diye bir grup üstlendi. PKK, grupla ilişkisi olmadığını açıkladı ama öte yandan grubun PKK bağlantılı "söz dinlemeyen" bazı gençlerden oluştuğu iddia edildi

Bunlar manipülatif amaçlı isimler. O eylemlerin hepsini PKK yapıyor, hiçbiri PKK'nın inisiyatifi dışında gelişen şeyler değil. Zaten devlet de bu söylemleri ciddiye almıyor, çünkü devlet PKK'yı çok iyi biliyor. Liderlerin ağzındaki dişlerin sayısına kadar her şeyi biliyor devlet.

"2 bin PKK'lı Kuzey Irak'a yerleşti"

- PKK'nın liderlerinden Murat Karayılan geçenlerde Times'a verdiği mülakatta 7-8 bin silahlı adamları olduğunu, bunların yüzde 30'unun Kuzey Irak'ta, gerisinin Türkiye sınırları içinde olduğunu savundu. Kuzey Irak'ta kaç PKK'lı var?

Son güncel bilgilere göre 3 bin civarında

- Kaçı Kandil dağında?


Bildiğim kadarıyla 500-600 arasıPKK'nın dağdaki mevcut adam sayısından çok daha fazlası, silahı ve siyaseti bırakıp Kuzey Irak'a yerleşti, orada yaşamaya başladı. Son yedi yılda iki binden fazla kişi PKK'yı bırakıp yeni bir yaşam kurmayı seçti. Silahı bırakıp oralara yerleşiyorlar; evlenip, iş kurup sivil bir hayata başlıyorlar. Bunlardan 600'ü de Avrupa'ya kaçtı.

- Türkiye içinde kaç PKK'lı var?

Tunceli'de 80 civarı, Diyarbakır'da yine bir o kadar, Cizre'de ise 250-300 kadarDolayısıyla öyle binlerle ifade edilen mensupları yok Türkiye içinde; hatta bildiğim kadarıyla 1200'den azlar. 1990'lar gibi katılım yok örgüte.

"PKK'ya yeni katılım, yılda 100 kişiyi geçmez"

- PKK'ya katılım noktasında dünle bugün arasında nasıl bir fark var?


En büyük katılımlar 1992-93-94 yıllarında oluyordu. Ayda en azından 150-200 katılım vardı. Şimdi dönemsel olarak 10-15'i senede de 100 kişiyi geçmez. Zaten Kuzey Irak'tan katılım olmuyor artık. Suriye Kürtleri de pek rağbet etmiyor. Katılanlar yine daha çok Türkiye Kürtleri'nden. Katılımın azalması, büyük oranda PKK'nın siyasal inandırıcılığını yitirmesiyle ilgili. Yoksa Türkiye'nin attığı adımların çok payı olduğunu söyleyemem. Öcalan'ın şimdi istediği şeyleri 95-96'da Demirel zaten söylüyordu; anayasal vatandaşlık diyordu. Hatta çatışmaların en şiddetli zamanlarında Özal, federatif sistemin tartışılabileceğini söylemişti. Öcalan'ın yakalanmasından sonra PKK'ya katılanlar da var, özellikle gençler arasında. Ama bu gençler, siyasal birikimlerden yoksun. 1978'deki PKK programı, 1980 öncesi yaşananlar gibi kritik süreçleri hiç bilmiyorlar. Sadece milliyetçi mantıkla hareket ediyorlar ve haliyle dağdan indirilmeleri de daha kolay.

- Ya Barzani faktörü?

Bugün örgütü yönetenler daha çok kendi güvenliklerini düşünüyor ve bunun için belli bir silahlı gücü etraflarında bulundurmak istiyor. Çatışmalar tekrar kızışacak havası yaratma derdindeler. Barzani, PKK'nın mevcut konumundan rahatsız ama artık Kürtler'le de çatışmak istemiyor. Çünkü geçmişte bu tip yaklaşımları, kendisini çok yıprattı. Asla PKK'ya zorla silah bıraktırma yoluna gitmeyecektir. Ama PKK mensuplarına "Silahınızı bırakıp Kuzey Irak'a yerleşin" önerisi getirdiklerini, hatta dağı bırakanlara yeni bir hayat kurmaları için önemli olanaklar sunduklarını biliyorum.

- Bu tabloda, DTP'nin konumu ne?

Arkasında PKK'nın eylemleri olmasa, DTP bir çözüm gücü olamaz. DTP'nin bu işi TBMM içinde çözecek bir siyaseti ve gücü şu anda yok. Ama bölgeye yönelik yeni siyasetler geliştirebilirlerse belki durum değişebilir. Şimdilik, Öcalan'ın siyasetinin yansımaları üzerinde ilerliyorlar. DTP'yi tıkayan şey kendi gerçeklikleridir. Cesur davranıp, siyasetlerini net ortaya koyamıyorlar. Türkiye kamuoyunun da bu anlamda DTP'den PKK'ya silah bırak çağrısını yapmasını istemesi gerçekçi değil. Çünkü DTP'nin PKK'ya silah bırak, demesi mümkün değil.

Haberin devamını Yeni Aktüel dergisinin 120. sayısında bulabilirsiniz!

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious