PKK'nın finans kaynakları ortaya çıktı

PKK'nın finans kaynakları ortaya çıktı.15295
  • Giriş : 02.06.2009 / 09:00:00

Kürt İşadamları ve İşverenler Birliği'ne (KAR-SAZ) üye olan ve destek veren şirketlerin listesi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Terör örgütü PKK'ya finans sağlayan şirketler listesinde Almanya başta olmak üzere Avrupa'nın pek çok ülkesindeki holdingler, inşaat firmaları, tekstilciler, toptan gıda marketlerinin ismi bulunuyor.

Terör örgütü PKK'nın Avrupa'daki finans kaynağı Uluslararası Kürt İşadamları ve İşverenler Birliği'ne (KAR-SAZ) üye olan ve destek veren şirketlerin listesinin bulunduğu istihbarat raporuna ulaştı.

Dönerciler, pizzacılar, gıda marketleri

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) PKK'nın Avrupa'daki yapılanmasıyla ilgili bir raporuna ekli listede, Almanya başta olmak üzere Avrupa'nın pek çok ülkesindeki holdingler, inşaat firmaları, tekstilciler, dönerciler, pizzacılar ve toptan gıda marketlerinin ismi bulunuyor. MİT'in raporundaki bilgilerden yola çıkarak PKK'ya finans sağlayan KAR-SAZ'ın izini Almanya'dan sonra Belçika'da da süren SABAH muhabiri Abdurrahman Şimşek bu sözde ekonomi birliğinin bağlı olduğu Brüksel'deki KON-KURD (Avrupa Kürt Dernekleri Konfederasyonu) merkezini de görüntüledi.

Kilit isim Sabri Ok

Rue Jean Stas 41, 1060 adresindeki KON-KURD binası silahlı kişiler tarafından korunuyor. PKK'nın üst düzey ismi Sabri Ok'un da Brüksel'de ikamet ettiği ve KONKURD'a gidip geldiğini MİT tespit etti. Sabri Ok, KON-KURD'un perde arkasındaki Avrupa sorumlusu. Öcalan'ın en yakınında ve PKK'nın ilk silahlı eylemlerinde rol alan Sabri Ok'un ismi son olarak polisin 15 ilde gerçekleştirdiği Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) TürkiyeMeclisi adındaki yapılanmasına yönelik operasyonda gündeme gelmişti. İddianamede, Ok'un KCK'nin Avrupa Koordinasyonunun başına getirildiği belirtiliyor.

Masak'ın hedefinde

Önceleri Avrupa ülkelerinde KOBİ'ler gibi (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler) örgütlenen KAR-SAZ'ın şirketleri zamanla büyüyüp holdingleşti. KAR-SAZ, Avrupa'daki yandaşlarının uyuşturucu parasını aklarken, parayı mali suçları araştırma kuruluşlarının dikkatini çekmesin diye farklı kişilerin hesaplarına aktarıyor. Bu para PKK ile paylaşılıyor. MİT, Avrupa'daki terör finansörü şirketlerin listesini Mali Suçlar Araştırma Kurulu'daki (MASAK) "Terörün Finansmanı ve Değerlendirme Grubu"na verdi. MASAK, Almanya, İtalya, Fransa, Avusturya, Yunanistan, Belçika ve İsviçre gibi ülkelerdeki KAR-SAZ şirketlerini mercek altına aldı. MASAK, ülkelerle anlaşma yaparak terörle ilgili bilgilerin doğrudan Türkiye'ye verilmesini istiyor.

Anatou Schneiderel-Almanya
Avaşin Holding-Almanya
Medye TV, Korkmaz Garten Landschaftsbau-Almanya
Kurd Com-Almanya
Mala Kurda-Almanya
Mezopotamya-Almanya
Roj Two Polat Fleisch Gmbh-Almanya
Roj Online-Almanya
Zozaan Amed-Almanya
Yıldırım Musa Kurierdients-Almanya
Azet Constuction-Fransa
Charlet Du Nord-Hacı Karakoyun-Fransa
Amed Plc-İngiltere
Kürt Esnaf ve İşadamları Birliği- İsviçre
Orient Platform Sarl-İsviçre
Erbil B.V.-Hollanda
Kandill Imbis Morgil Gmbh-Avusturya
Karmenio-Yunanistan
Fazilet-Belçika
Geleri Exp.-Romanya

İNTERNETHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*