PKK'nın hedefini açıkladı: Türkiye'yi Iraklaştırmak

  • Giriş : 14.09.2007 / 08:33:00
  • Güncelleme : 14.09.2007 / 08:52:24

Washington Post'a konuşan PKK'nın sözde Yürütme Konseyi Başkanı Karayılan hedeflerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Washington Post'a konuşan PKK'nın sözde Yürütme Konseyi Başkanı Karayılan uzun vadeli hedeflerinin Türkiye, İran ve Suriye'de Irak'taki Kürt Bölgesel Yönetimine benzer yarı özerk bölgesel oluşum olduğunu söyledi.

Kandil Dağı’na giden Washington Post, "PKK’nın başı" olarak nitelendirdiği Murat Karayılan’a atfen "PKK’nın uzun vadeli hedefinin Türkiye, İran ve Suriye’de Irak’taki Kürt Bölgesel Yönetimine benzer yarı özerk bölgesel oluşumları kurmak olduğunu" yazdı.

SINIR BÖLGESİNİN OTORİTESİ

Washington Post muhabiri Joshua Partlow, Türk-Irak sınırındaki duruma ilişkin izlenimlerine yer verdiği haberinde İran’ın bölgeyi hedef alan bombalamaları ile PKK ve PJAK gibi yan örgütleri üzerinde durdu. Sınır bölgesinde otoritenin fiilen "Kürt gerilla grupları" nın elinde olduğuna dikkat çeken Partlow, bu grupların Türk ve İran hükümetlerince terör örgütleri olarak nitelendirildiğini kaydetti. Karayılan gazeteye yaptığı açıklamalarda sınır bölgesinin bombalanmasının, “İran, Türkiye ve Suriye’nin, Kürt özgürlük harekatına karşın birleştikleri" için yürütüldüğüne inandığını söyledi. Washington Post, Türkiye’nin bu yıl 10 binlerce askerini Irak sınırına kaydırdığını, bunun da “büyük bir işgal korkusu"nu yarattıklarını belirterek Türk yetkililerinin, bunun PKK’nın Güneydoğu’daki saldırılarına yanıtı oluşturduğunu söylediklerini kaydetti. Washington Post “Irak’ın Kürt bölgesindeki birçok siyasetçi, PKK’yı kovmak için yeterli askerlerin olmadığını söyledi" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious