PKK'nın Iğdır'daki hedefi protokoldü

  • Giriş : 25.09.2006 / 00:00:00

Iğdır'da patlayan PKK bombasının Trabzonspor- Galatasaray maçını dev erkanda izlemeye gelecek olan protokoldeki isimleri hedeflediği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul’dan bombalı eylem için çalınan minibüsün sahte plakayla Polisevi önüne getirildiği ve burada nöbetçi polis memurunun farkederek müdahale etmesi sonucu 1.5 saat erken patlatıldığı tespit edildi. Erken patlama sayesinde maç izlemeye gelecek olan vali yardımcıları, emniyet müdür ve yardımcıları ile üst düzey yöneticiler kurtuldu.

Iğdır’da geçen cumartesi günü saat 18.39'da polisevi yakınında bir araç içinde patlayan bomba, çevrede büyük korku yarattı. Kimliği henüz tesbit edilemeyen 1 teröristin getirdiği ve İstanbul Bağcılar’dan 2 Ağustos 2005 tarihinde çalınan 34 PEM 60 plakalı minibüsü 34 HHM 60 sahte plakalı olarak Polisevi yanına park etti. Görgü tanıklarının ifadesine göre, cumartesi günü de başka araçla gelen bir kişi, minibüse yanaşarak malzeme nakli yaptı.

Gelişmeleri izleyen Polisevi’nde nöbetçi polis memuru, minibüsün sürücüsü olarak tahmin ettiği kişiyi uyararak, “Orada park etmek yasak. Hemen çek arabayı” diye uyardı. Normal kıyafetli kişi, “Minibüs arızalandı. Sanayiden usta bekliyorum” diyerek zaman kazanmak istedi. Ancak, polis memurunun kararlı olduğunu gören terörist, tahrip gücü çok yüksek olan bombayı maçın başlama saatinden erken patlatarak kargaşadan yararlandı ve kaçtı. Yapılan değerlendirmede, Polisevi’nde bombalı saldırının saat 20.00’de başlayacak Trabzonspor- Galatasaray maçını büyük ekran televizyondan izlemeye gelecek olan üst düzey yöneticiler olduğu belirtildi.

BOMBALAMA EYLEMİNİ PKK ÜSTLENDİ

Terör örgütü PKK’nın üstlendiği bombalı minibüs olayı öncesinde böyle bir saldırının olacağı yolunda duyum alındığını belirten bir yetkili, “Canlı ya da araçlı bombalı saldırı daha çok Belediye hizmet binası yanında olan Polis Merkezi’ne yönelik bekleniyordu ve orada önlem alınmıştı. Aralarında polis, öğretmen, sporcu ve yoldan geçen 17 kişinin yaralandığı olayla ilgili tüm bilgiler değerlendiriliyor” dedi.

Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nde polis memuru 32 yaşındaki Ali Gür, 30 yaşındaki polis eşi Meryem Hoşgül’ün, öğretmen Murat Sandıkcı'nın ise Iğdır Devlet Hastanesi’nde tedavisinin devam ettiği belirtildi. Yaralanan Ankara Bağlum Belediyespor’un Asbaşkanı 38 yaşındaki Tuncay Çiftesel, Ankara’ya sevk edildi. Patlamada yaralanan diğer 13 kişi de taburcu edildi.

3.5 KİLO A-4 PATLAYICI

Yapılan incelemede teröristlerin patlamanın şiddetini artırmak için 2 piknik tüpünün içine toplam 3.5 kilo A-4 patlayıcı yerleştirdikleri belirlendi. Ancak polisevi çevre duvarının patlamanın etkisini perdeleyerek önemli ölçüde azalttığı ifade edildi.

Iğdır’da uzun süreden bu yana terör olayı görülmediğini hatırlatan Belediye Başkanı MHP'li Nurettin Aras, Polisevi’ne bombalı saldırının huzuru bozmaya yönelik olduğunu söyledi. Saldırıyı kınayan Başkan Aras, terörün kimi, nerede, ne zaman vuracağının belli olamayacağını belirterek, şöyle devam etti:

“Ankara’dan sadece spor amaçlı olarak Iğdır’a gelen hiçbir günahı olmayan Bağlum Belediyespor yöneticileri de bu olaydan nasibini almıştır. Bu tür terörist hareketlerin Türkiye ve dünya gündeminden çıkarılması gerekir. Türkiye Cumhuriyeti, güçlü varlığını yani refleksini göstermelidir. Terörün kökü Kandil Dağı'nda ise. oraya gidilmeli ve kökü kazınmalıdır. Sivil toplum örgütleri ile bir araya gelerek polisevi’ne yönelik terör olayını kınayan ortak deklarasyon yayınladık.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious