'PKK'nın K.Irak'ta dokunulmazlığı var'

'PKK'nın K.Irak'ta dokunulmazlığı var' .15872
  • Giriş : 29.10.2007 / 12:49:00
  • Güncelleme : 29.10.2007 / 13:11:14

New York Times PKK' nın Kuzey Irak'ta misafir gibi ağırlandığını yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

New York Times gazetesi muhabiri, Barzani ve Talabani'nin bulamadığı teröristlerin Kuzey Irak'ta misafir gibi ağırlandığını ve "dokunulmazlıkları"nın olduğunu yazdı. Muhabir, PKK sorununun ABD için de artık bir “puzzle”a dönüştüğünü savundu.


Batılı gazete muhabirlerinin artık uğrak yeri olan Kuzey Irak ve Kandil Dağı'na son olarak New York Times muhabiri Sabrina Tavernise gitti. Kuzey Irak’taki izlenimleriyle uzun bir haber aktaran Tavernise, PKK’nın bölgede “rahatça” ve “Irak yetkililerinin gözlerinin önünde” hareket etmeyi sürdürdüğünü belirterek, “PKK’nin dokunulmazlığının kökleri, dört yıl önce ABD’nin Irak işgali ile başlayan karmaşık ilişkiler ve ihtiraslar ağında bulunuyor ve krizi çözmek isteyen Türkler, Iraklılar ve Bush Yönetimi’ni hayal kırıklığına uğratıyor” izlenimini aktardı.

"HİÇ ACELELERİ YOK"

ABD’nin PKK saldırıları üzerine Kürt liderlerine büyük bir baskı yaptığını belirten NYT, “Ancak Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’nin bu hafta İstanbul’a planladığı ziyarete rağmen Kürt siyasi liderlerinin harekete geçme aceleleri yok gibi” diye yazdı.

“ABD İÇİN İKİ KARILI ADAM GİBİ”

Gelinen noktanın, yeni bir cepheyi önlemek isteyen ancak güvenilir iki müttefik arasında seçim yapmaya zorlanan ABD için bir “puzzle”a(bilmece-bulmaca) dönüştüğünü öne süren gazete, Süleymaniye’deki Iraklı bir Kürdün “ABD’nin ‘iki karılı bir adam gibi. Kavga ediyorlar ancak o hiç birini kaybetmek istemiyor” sözlerini aktardı.

NYT, Celal Talabani’nin liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin önde gelen üyelerinden Mala Baktıyar’ın açıklamalarına da yer verdi.

“PKK KONUK GİBİ”

Baktıyar, “PKK’yı kısıtlamak için Bağdat’tan açık talimat gelmediğini belirterek “Onlar konuklar ancak kendi ihtiyaçlarını kendileri karşılıyorlar. Onları desteklemiyoruz” şeklinde konuştu ve “Onlarla mutabık değiliz. Türkiye ile kavga etmeyi sevmiyoruz” dedi.

Kürt liderlerinin, PKK’dan bölgeyi terk etmesini istemediklerini, PKK’yı Sünni Arap aşırı unsurlarına karşı bir koruma olarak gördükleri görüşlerine dikkat çeken gazete, Kürt liderlerinden Neçirvan Mustafa’nın “Benim için PKK, Taliban’dan iyi” ifadesini de yansıttı.

Mustafa, çözümün Türkiye’deki ılımlı unsurlara bağlı olduğunu savunarak bu unsurların PKK’ya “af” sağlanması için çaba göstermeleri gerektiğini öne sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious