PKK'nın korkulu rüyası Mobese 7 ay sonra hizmette

PKK'nın korkulu rüyası Mobese 7 ay sonra hizmette.19545
  • Giriş : 02.06.2008 / 08:43:00
  • Güncelleme : 02.06.2008 / 08:46:56

Diyarbakır'daki hassas noktalara yerleştirilecek 200 civarında kameradan en çok terör örgütü rahatsız.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İçişleri Bakanlığı'nın güvenlik sebebiyle özel önem verdiği Mobese (Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu) sistemi 7 ay sonra Diyarbakır'da hizmete girecek. İhalesini Türk Telekom'un kazandığı sistem sayesinde 200 civarında kamera, kentin hassas noktalarına yerleştirilecek. Mobese'den en fazla terör örgütü PKK rahatsız. Mobese'nin toplumsal olaylarda görev yapan provokatörler ile bombalı saldırılarda örgüt militanlarını ele verecek olması, PKK'nın en büyük korkusu. Sistemin kurulmasından duyduğu sıkıntıyı kendine yakın internet sitelerinde dile getiren terör örgütü, Mobese sistemini 'özel savaş' politikası olarak nitelendiriyor.

Diyarbakır, bombalı saldırıların ve toplumsal olayların en fazla yaşandığı illerin başında geliyor. 12 Eylül 2006'da 10 kişinin, 3 Ocak 2008'de ise 7 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırılar Mobese'nin gerekliliğini bir kez daha ortaya koydu. 3 Ocak'taki saldırının ardından İçişleri Bakanı Beşir Atalay tarafından yayınlanan genelgede bütün illerde Mobese'nin kurulması için çalışmaların hızlandırılması istendi. Bakanlık genelgesinde Diyarbakır'a öncelik verilmesi gerektiğinin altı çizildi. Kente Mobese'nin kurulması için açılan 4 ihale, çeşitli gerekçelerle iptal edildi. Diyarbakır Valiliği İl Özel İdaresi'nin 2 Nisan 2008'de açtığı 'Kent Güvenlik Yönetim Merkezi Projesi' ihalesini açık artırma usulüyle Türk Telekom kazandı. Telekom, 7 ay içerisinde 200 civarında kamerayı şehrin önemli noktalarına yerleştirecek. Kameralar Ekinciler, Gevran, İstasyon, Gazi, Ofis, Dağkapı, Sanat Sokağı, Melik Ahmet, Bağlar Dörtyol, Nüket Coşkun Caddesi gibi işlek yerlere kurulacak. Mobese sistemi, kanunlara aykırı yapılan toplantı ve gösterilerde, kimlik ve suç tespitine yönelik olarak kullanılabilecek. Yüz okuma özelliği de bulunan kameralar, araçların plaka tanıma sistemleri ile entegre hale getirilecek. Asayiş hizmetlerine yönelik bilgi sağlayacak sistemle, hırsızlık, kapkaç, gasp gibi olaylarda azalma yaşanması bekleniyor. Polis tarafından sıcak takip yapılması gereken durumlarda Komuta Kontrol Merkezi, bölge görüntüleme sistemi ile aldığı bilgiler doğrultusunda ekipleri yönlendirecek.

Mobese sistemi, PKK'yı rahatsız etti. Terör örgütü, uygulamayı Kürtlere karşı yürütülen sözde 'özel savaş' politikası olarak değerlendiriyor. Molotof atma, lastik yakma gibi olayları yapan sempatizanların kolayca tespit edilecek olması, örgütün çekindiği unsurlar arasında. Bu yüzden örgüt, sadece güvenlik amacı taşıyan sistemi halka kötü bir uygulamaymış gibi göstermeye çalışıyor. Kameralı sistemin suç işleyenlere yönelik caydırıcı özelliğine dikkat çeken Diyarbakır Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, ihalenin bittiğini ve yakında kameraların şehre yerleştirileceğini açıkladı. Suçlular ile aranan şahısların yakalanmasında büyük kolaylık sağlanacağını dile getiren Çatalkaya, çalıntı veya aranan araçların şehre girmesiyle yakalanacağını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious