PKK'nın kuryesi avukat hapse atıldı

PKK'nın kuryesi avukat hapse atıldı.10284
  • Giriş : 03.12.2008 / 12:41:00

Diyarbakır cezaevine örgütün notlarını ileten avukat mahkum oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır'da cezaevindeki bir tutukluya, görüş sırasında terör örgütü PKK'ya ait not ilettiği gerekçesiyle yargılanan Diyarbakır Barosuna kayıtlı avukat S.Ö, 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında tutuksuz yargılanan sanık avukat S.Ö hazır bulundu.

Duruşmaya, avukat S.Ö ile yargılanan, terör örgütüne ait notun kendisine verildiği iddia edilen tutuklu sanık A.K. katılmadı.

Sanık avukat S.Ö'yü duruşmada, 10 meslektaşı savundu.

Sanık S.Ö. savunmasında, suçu kabul etmediğini ifade ederek, ''Üzerime atılı suçun oluşabilmesi için söz konusu notun benim tarafımdan diğer sanığa verilmesi gerekir. Suç tarihi temmuz ayı olup mevsimin yaz olması ve Diyarbakır'daki hava sıcaklığı nazara alındığında benim eldiven takmayacağım kesindir. Ama her nedense benim verdiğim iddia olunan not üzerinde parmak izi incelemesi yaptırılmamıştır'' dedi.

Sanık avukatlarından Tahir Elçi de soruşturma aşamasının usule uygun yapılmadığını ileri sürerek, sanığın avukat olması nedeniyle soruşturma izni alınması gerektiğini savundu.

Avukatlardan Raşit Yalçın ise söz konusu notun sanığın cebine kamu görevlisi olan infaz koruma memurları tarafından konulmuş olabileceğini iddia etti.

Mahkeme heyeti verdiği kısa bir aranın ardından sanık avukat S.Ö. ile tutuklu sanık A.K'nin TCK'nın ''Terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek'' suçunu kapsayan 314/2. maddesi uyarınca 6 yıl 3'er ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Mahkeme heyeti ayrıca, sanık avukat hakkında verilen kararın bir örneğinin, disiplin tahkikatı için Türkiye Barolar Birliği ile Diyarbakır Barosuna gönderilmesini kararlaştırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*