PKK'nın "milliyetçi Kürtler'in dikkatine" başlıklı bildirisi

PKK'nın
  • Giriş : 14.11.2007 / 11:16:00

Sınır ötesi operasyondan ürken kanlı örgüt, misilleme için hedef gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Terör örgütü PKK, Kerkük'te bir bildiri yayınlayarak, Türkiye'nin Kuzey Irak'a askeri müdahalesi halinde, başta Irak Milli Türkmen Cephesi üyeleri olmak üzere Türkmenler'i öldürme tehdidinde bulundu.

Sözkonusu bildirinin bazı caddelerde dağıtıldığı, bazı evlere ise postalandığı kaydedilirken, Irak Milli Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Sadettin Ergeç yaptığı açıklama ile, "Bu ilk tehditleri değil, tehditlerden korkmuyoruz" dedi.

Bölgedeki PKK'lı gruplara çağrı niteliği taşıyan bildiride, "İşgal edilen Kerkük'te bulunan gruplarımızın mücahitlerine, milliyetçi, vefalı ve fedakar Kürtler'in dikkatine. (...) Bütün Turancılar'ın bürolarına saldırmak için, bugünden itibaren kendimizi hazırlamak lazım. Her çeşit silah kullanarak, cesetlerini yakarak, gasp edilen haklarımızı geri almalıyız. Irak Türkmen Cephesi 'eşeklerine' diyoruz; İyi biliniz ki, Türkiye'nin Kürdistan'a saldırması halinde, sizlerden intikam alacağız" ifadeleri yer aldı.

TÜRKMENLER ABD'LİLERE İLETTİ

Terör örgütü PKK tarafından dağıtılan bildirileri başta ABD'li muhatapları olmak üzere Iraklı yetkililere de ilettiklerini söylen ITC Başkanı Ergeç, "Amerikalı yetkililerin konudan haberleri var. Bu konuda sorumlulukları da var. Sorumluluk sahibi kişiler üzerine düşeni yapmalıdır. Terör örgütünün görevi terör yaratmaktır ve yapmaktır" diye konuştu.

PKK'lı teröristlerin bildiriyi peşmergelerin yardımı ile Erbil başta olmak üzere Telafer, Musul'un bazı bölgeleri, Tuz Hurmatı, Altınköprü ve diğer Türkmen bölgelerinde dağıttıkları öğrenildi. Durumdan haberdar olan ABD güçleri ile merkezi Irak Hükümeti'nin şuana kadar herhangi bir soruşturma başlatmadığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious