PKK'nın mühimmatı bakın hangi ülkelerden geliyor?

PKK'nın mühimmatı bakın hangi ülkelerden geliyor?.40794
  • Giriş : 20.12.2007 / 05:28:00
  • Güncelleme : 20.12.2007 / 00:12:47

PKK'dan 2 yıl önce kaçan, Rusya uyruklu PKK'lı Kopılov'dan müthiş itiraflar...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

PKK'dan 2 yıl önce kaçarak Kuzey Irak'taki KDP peşmergelerine sığınan, ardından Habur Sınır Kapısı'na getirilerek güvenlik güçlerine teslim edilen PKK'lılar Rusya uyruklu Vladimir Anatolıy Kopılov, Filiz Bucak ile İbrahim Baydan, Mesut Anma ve Mehmet Çolak yargılandıkları Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ceza verilmeden serbest bırakıldı. 5 PKK'lı ile ilgili verilen bu hüküm, Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi tarafından bozuldu. Bozma kararında, sanıkların TCK'nın 221/2 maddesini düzenleyen etkin pişmanlıktan yararlandırılarak ceza verilmeden serbest bırakıldıkları, ancak PKK'yla ilgili güvenlik güçlerine yeterli derecede bilgi ve belge sağlamadıkları, bu nedenle sanıkların etkin pişmanlıktan yararlanıp yararlanamayacaklarının, hükmü veren yerel mahkeme tarafından yeniden tartışılması gerektiğini belirtilerek, dosya 5'inci Ağır Ceza Mahkemesine iade edildi.

UÇAKLARA KARŞI STRELLA FÜZESİ

Sanıklardan İbrahim Baydan ile Vladimir Anatıloy Kopılov yasadan yararlanmak için mahkemede şu itiraflarda bulunmuştu:

İbrahim Baydan: Örgüt, Türk uçaklarına karşı motor ısısına güdümlü Strella füzeleri satın alıp Behdinan kampına yerleştirdi. Ben 10 yıl Haftanin, Behdinan, Hakurk, Kalatuka, Kandil, Gare ve Zagros dağındaki kamplarda takım komutanlığı yaptım. PKK'nın elinde Doçka uçaksavarın yanı sıra Rus yapımı ısıya duyarlı Strella füzesi var. Bu füzeler Kandil bölgesindeki Behdinan, Şehit Harun, Şehit Ayhan ve Kalatuka kampında Türk uçakları ve helikopterlerinin hava saldırılarına karşı kullanılıyor. 24 adet olan bu füzelere kimse yaklaştırılmıyor. Her kampta 6 tane var. Irak sınırları içinde 2 bin silahlı güç var. Örgüt mensupları psikolojik bunalım yaşıyor. Çünkü savaşmak istemiyor. Bunu dile getirmekten korktukları için ruhsal bozukluk içindeler. Birçoğu Avrupa Birliği sürecinde çıkan yasaları takip ediyor. Çıkacak olan yasalara göre çok sayıda kişi teslim olacaktır."

TELSİZ HOLLANDA'DAN, FÜZELER ERMENİSTAN'DAN

Vladimir Anatolıy Kopılov: Sibirya'da doğdum. Kandil Dağı'ndaki Kanicenge, Hınere, Kalatuka, Dola Hırpape kamplarında tim komutanlığı yaptım. Rusya Havalimanında jeneratör teknisyeni iken, Moskova'dan uçakla Tahran'a giderek PKK'ya katıldım. Rusya'daki arkadaşım Vitaliv Razyvayev bana Irak devletine karşı savaşan PKK diye bir örgüt olduğunu ve 2 bin dolar maaş verdiğini söyledi. Ben de örgüte katıldıktan sonra bunların Türkiye'ye karşı savaşan ve Kürdistan diye bir devlet kurmaya çalışan örgüt olduğunu öğrendim. Benim ajan olduğumdan şüphelendikleri için 3 ay sığınakta hapsedildim. Örgütün elindeki antitank ve antipersonel mayınlar ABD ve İsrail'in bölgeye gönderdiği mayınlardır. PKK telsizleri Hollanda'dan getiriyor. Füzeler Ermenistan üzerinden kamplara ulaşıyor. ABD'nin Irak'ı işgalinden sonra Irak ordusuna ait silah ve mühimmatın bir bölümü PKK'nın eline geçti. Savaştan sonra kamyonlarla Irak devletine ait silahlar bulunduğumuz kamplara getirildi. Örgütte iken Hakurk kampına rütbe ve seviyesini bilmediğim ABD ordusundan bir heyet gelip, Amed Malazgirt adlı PKK'lıyla görüştüler. Bize görüşmeyle ilgili bilgi verilmedi."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious