PKK'nın para kaynağı uyuşturucu

PKK'nın para kaynağı uyuşturucu.11523
  • Giriş : 16.04.2008 / 12:18:00
  • Güncelleme : 16.04.2008 / 12:46:30

Terör örgütleriyle bağlantılı 4 ton eroin, 22 ton esrar, 710 kg kokain.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Son 24 yılda terör örgütleriyle bağlantılı olduğu belirlenen 350 uyuşturucu kaçakçılığı olayında 4 ton 45 kilogram eroin, 22 ton 339 kilogram esrar, 710 kilogram kokain ele geçirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın 2007 yılı raporunda, uyuşturucu madde kaçakçılığı olaylarının terör örgütleriyle ilişkisi bir kere daha gözler önüne serildi.

Terör örgütlerinin uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı belirtilerek, 1984 yılından bugüne kadar terör örgütleri bağlantılı uyuşturucu kaçakçılığına yönelik 350 operasyon gerçekleştirildiği ve 783 kişinin yakalandığı bildirildi. Son 24 yıl içinde güvenlik kuvvetlerince PKK terör örgütünün yanı sıra ASALA, TKP/ML ve DHKP/C terör örgütleriyle bağlantılı olduğu tespit edilen uyuşturucu kaçakçılarına karşı yapılan 350 operasyonda 4 ton 45 kilogram eroin, 22 ton 339 kilogram esrar, 4 ton 305 kilogram baz morfin, 710 kilogram kokain, 8 kilogram Afyon sakızı, 1 ton 80 kilogram soydum karbonat, 26 bin 190 litre asetik anhidrit, 377 bin 412 adet sentetik tablet ele geçirildiği, 2 de imalathane ortaya çıkarıldığı kaydedildi.

-GEÇEN YIL 7 OPERASYON-

2007 yılı içerisinde terör bağlantılı 7 kaçakçılık olayına yönelik operasyon yapıldığı ve terör bağlantısı tespit edilen uyuşturucu organizasyonlarının çökertildiği ifade edildi.

Tamamı birbirinden farklı olan söz konusu uyuşturucu organizasyonlarının ortak noktasının terör örgütü PKK ile olan organik ilişkileri olduğuna dikkat çekilerek, geçen yıl 5 farklı ilde gerçekleştirilen terör operasyonlarında 307 kilogram eroin, 947 kilogram esrar, 40 bin adet ecstasy uyuşturucu hap ele geçirildiği, 49 kişinin yakalandığı bildirildi.

-PKK'NIN ULUSLARARASI UYUŞTURUCU KAÇAKÇILIĞINDAN ÖRNEKLER-

Roporda, uyuşturucu kaçakçılığına yönelik özellikle PKK terör örgütünün Türkiye'de olduğu kadar yurt dışında da yoğun faaliyetlerinin bulunduğuna işaret edildi. 28 Temmuz 2006'da Fransa'da üzerinde eroin ve kokain izleri bulunan 300 bin Avro ile birlikte yakalanan PKK terör örgütüne üye olmak ve terör örgütüne para aklamak suçlarından gözaltına alınanların ifadelerinde, bu paranın İstanbul'da bulunan bir kişiye ait olduğunu beyan ettiklerine işaret edildi. PKK terör örgütünün üyesi olan ve örgüte finansörlük yapan İstanbul'daki bu kişinin ele başı olduğu uluslararası eroin kaçakçılığı yapan suç organizasyonunun tüm üyelerine yönelik geçen yıl 12 Ocakta İstanbul'da gerçekleştirilen Baykuş adlı operasyonda 48 kilogram eroin maddesi ile birlikte 13 kişinin yakalandığı ifade edildi.

KOM Daire Başkanlığının koordinesinde Alman makamlarıyla işbirliği çerçevesinde geçen yıl Tekirdağ'da Kumburgaz'da düzenlenen operasyonda 78 kilogram eroin ile 40 bin adet ecstasy hap ile birlikte 4 kişinin yakalandığı anımsatılarak, yapılan tahkikatlar sonucu eroin maddesinin sahibi ve sevkıyatını koordine eden kişinin PKK terör örgütünün sözde Almanya sorumlusu seviyesinde olduğu, temin edilen uyuşturucu maddelerden sağlanacak gelirin PKK terör örgütünün finansmanı için kullanılacağının tespit edildiği kaydedildi.

Yine Avrupa ülkelerine uyuşturucu madde kaçakçılığı yapan bir organizasyona karşı Romanya makamları ile birlikte Maske adı altında 14 Aralıkta Edirne'de gerçekleştirilen operasyonda 57 kilo 418 gram eroin maddesi ile birlikte 3'ü Romanya'da olmak üzere 11 kişinin yakalandığı, Romanya'da yakalanan kişilerden birinin PKK terör örgütünün sözde Moldavya eski sorumlusu olduğunun tespit edildiği ifade edildi.

PKK terör örgütüyle bağlantılı suçlardan kaydı bulunan bir kişinin elebaşılığını yaptığı uluslararası uyuşturucu madde kaçakçılığı organizasyonuna yönelik olarak Zirve adıyla geçen yıl 30 Aralıkta Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde düzenlenen operasyonda 90 kilogram eroin maddesi ile birlikte 8 kişinin yakalandığı da belirtildi.

Van Emniyet Müdürlüğü Başkale KOM Grup Amirliği'nin 3 Eylül 2007'de yaptıkları istihbari çalışmalar sonrası, Başkale ilçesi Ekecek köyü Hatipova mezrasında 2 ayrı tarlada serili vaziyette 947 kilogram kubar esrar maddesi ele geçirildiği hatırlatılarak, yürütülen tahkikatlardan esrar maddesinin sahibinin PKK terör örgütü üyesi olduğu ve ele geçirilen esrar maddesinin terör örgütüne gelir sağlamak amacıyla üretildiğinin ortaya çıkartıldığına işaret edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious